Lübnan'daki Türk rehine serbest

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Lübnan'da kaçırılan Türk iş adamı Aydın Tufan Tekin'in serbest bırakıldığını söyledi. Lübnan'daki Türk Büyükelçiliği'ne teslim edilen Tekin, Türkiye'ye kendisine tahsis edilen Lübnan Başbakanı Mikati'nin uçağıyla getirilecek.

Haberler 11.09.2012 - 23:12

Lübnan'daki Türk rehine serbest

Lübnan'daki Türk rehine ile ilgili yeni bir gelişme yaşandı.

İş için gittiği Lübnan'da, Mikdad ailesi tarafından kaçırılan iş adamı Aydın Tufan Tekin serbest bırakıldı.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, yaptığı açıklamada, Tekin'in Lübnan'daki Türk Büyükelçiliği'ne teslim edildiğini söyledi.

Müjdeli haberi twitter hesabından yaptığı açıklamayala duyuran Davutoğlu, gelişmeyle ilgili bilgiyi kendisini arayan Lübnan Başbakanı Mikati'nin verdiğini kaydetti.

Davutoğlu, "Sayın Mikati, kendi uçağını da vatandaşımız için tahsis etti. En kısa zamanda ailesine kavuşması için her şey yapılıyor. Vatandaşımızın özgürlüğüne kavuşmasından son derece mutluyuz. Bu güzel haberi, Aydın Bey'in ailesi ile de görüşerek paylaştım. Kendisine ve ailesine buradan bir kez daha geçmiş olsun diliyorum. Bu süreçte son derece yakın işbirliği yapan başta Lübnan Başbakanı Sayın Mikati ve Meclis Başkanı Sayın Berri olmak üzere Lübnan makamlarına da teşekkür etmek istiyorum" diye konuştu.

'HOŞGELDİN, ARTIK ÖZGÜRSÜN'
Lübnan İçişleri Bakanı Merven Şerbil ve Türkiye'nin Beyrut Büyükelçisi Süleyman İnan Özyıldız'ın, ''Hoşgeldin, artık özgürsün'' ifadeleriyle Tekin'i karşıladıkları belirtildi.

Tekin'in, serbest kaldıktan sonraki ilk sözlerinin ''Ailemle görüşeceğim için çok mutluyum'' olduğu öğrenildi.

1 AY SONRA GELEN ÖZGÜRLÜK
Aydın Tufan Tekin, 15 Ağustos'ta Mikdad ailesi tarafından kaçırılmıştı. Mikdad ailesi kaçırma eylemini 'Suriye'de kaçırılan Mikdad ailesi üyelerinin serbest bırakılması için' gerçekleştirdiğini duyurmuştu.

Mikdad ailesinden bazı kişiler, bugün Lübnan güvenlik güçlerinin yetkilileriyle toplantı yaptı. Toplantının ardından da Tekin'in teslimi konusunda anlaşma sağlandı.

Lübnan ordusu, 2 gündür Mikdat aşiretinin elinde bulunan Suriyeliler ve 2 Türk rehineyi kurtarmak için Beyrut'un güneyindeki aşiret mensuplarının evlerine operasyonlar düzenliyordu.

Bu sabah gerçekleşen operasyonda, 4 Suriyeli rehine kurtarılmıştı.

Sayfa Yükleniyor...