NTV

Macaristan aşırı sağcı Mahler'i Almanya'ya iade etti

Anadolu Ajansı

Dünya

Macaristan, Almanya'da 10 yıl hapis cezasına çarptırılan aşırı sağcı Horst Mahler'i ülkesine iade etti. Aşırı sol örgüt Kızıl Ordu Fraksiyonu kurucularından olan Mahler 1990'lı yıllarda aşırı sağ görüşleri benimsemişti.

Macaristan hükümeti, Yahudi soykırımını inkar etmek, halk arasında kin ve nefret yaymak suçlarından 10 yıl hapis cezasına çarptırılan aşırı sağcı Horst Mahler'i Almanya'ya iade etti.

Macaristan Emniyet Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, Mahler'in 15 Mayıs'ta Sopron kentinde gözaltına alındığı, daha sonra çıkarıldığı Budapeşte Mahkemesi'nce Almanya'ya iadesine karar verildiği ve Mahler'in bugün uçakla Almanya'ya gönderildiği belirtildi.

Almanya'da Yahudi soykırımını inkar etmek, halk arasında kin ve nefret yaymak suçlarından 10 yıl hapis cezasına çarptırılan Horst Mahler, daha önce yazdığı yazıları nedeniyle hapis cezasına çarptırıldığını öne sürerek "Viktor Orban'a, Macar halkının önderine siyasi sığınma için başvuru yaptım. Macar halkının özgürlük sevgisine güvenerek kaderimi Orban hükümetinin eline bırakıyorum" diyerek iltica talebinde bulunmuştu.

1970 ve 1980'li yıllarda aşırı sol örgüt Kızıl Ordu Fraksiyonu'nun (RAF) kurucuları arasında yer alan Mahler, 1990'lı yıllarda aşırı sağ görüşler savunmaya başlamış ve bir gazeteye verdiği demecinde "Yaşasın Hitler" ifadelerini kullanmıştı.

ETİKETLER