İlişkili Haberler

Macaristan Başbakanı Viktor Orban, 1848-1849 yıllarında Avusturya İmparatorluğu'na karşı yapılan Özgürlük Savaşı'nın 168. yıl dönümünde düzenlenen etkinlik kapsamında Budapeşte'deki Ulusal Müze'nin önünde toplanan halka hitap etti.

AB'nin sığınmacıları üye ülkelere dağıtılmasında uygulamak istediği kota sistemini eleştiren Orban, ''Ülkemize kimi kabul edip etmeyeceğimizi, ülkemizi kiminle paylaşacağımızı başkalarının söylemesine izin vermeyeceğiz. Zorunlu kotayı reddediyoruz, şantaja ve tehdide izin vermeyeceğiz" dedi.

Parti ayrımı olmaksızın tüm Macaristan ve Avrupa vatandaşlarını birlik olmaya çağıran Orban, "Avrupa'nın birliğini yeniden sağlamalıyız'' ifadesini kullandı.

Sığınmacı krizinde Brüksel'in kendi yetkilerini aştığını savunan Orban, ''Göçün durdurulabilmesi için önce Brüksel'i frenlenmek gerekiyor. Brüksel'in kanunların dışına çıkmasına izin vermeyeceğiz" diye konuştu.

"Brüksel'de yabancıların bir an önce aramıza taşınması ve dağıtılması için planlar yapılıyor" diyen Orban, bu dağıtımın amacının Avrupa'nın dini, kültürel ve etnik görünümünü değiştirmek olduğunu ileri sürdü.

"Sığınmacı gelmesin", "Göç Avrupa'yı tehdit ediyor," "Göç Avrupa'ya suç ve terör taşıyor" gibi görüşler öne sürmenin yasaklanmaya çalışıldığını savunan Orban, "Suçun, terörizmin, homofobinin, havraları yakan Yahudi düşmanlığının Macaristan'a ithal edilmesine izin vermeyeceğiz. Şehirlerde kanun dışı bölgeler, göçmen ayaklanmaları olmayacak. Çeteler kadınlarımıza ve kızlarımıza saldıramayacak'' diye konuştu.