Macaristan Slovenya sınırında tel örgüden vazgeçti

Macaristan, Suriye ve Iraklı sığınmacıların ülkesine girişini engellemek için Slovenya sınırına tel örgü çekme kararından vazgeçti.

Haberler - Anadolu Ajansı 26.09.2015 - 11:50

Macaristan Slovenya sınırında tel örgüden vazgeçti

Macaristan İçişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, ''Macaristan'ın güney sınırlarını korumak için, Macar-Sloven sınırında 'deneme amaçlı' yaptığı tel örgü cuma günü öğleden sonra sökülmüştür" ifadesi kullanıldı.

Açıklamada ayrıca, yanlış anlaşılmaların önüne geçmek için Macaristan İçişleri Bakanı Sandor Pinter ile Slovenya İçişleri Bakanı Vesna Györkös Znidar'ın bir araya geleceği belirtildi.

Macaristan Başbakanı Viktor Orban, cuma günü Avusturya Başbakanı Werner Faymann ile görüşmesi sonrası düzenlediği basın toplantısında, Macar-Sloven sınırına mobil cihazların yerleştirilebilmesi için saha çalışmalarının sürdüğünü ama sınıra tel örgü çekmek istemediğini belirtmişti.

Macar Hükümet Sözcüsü Zoltan Kovacs ise dün sabah, (Başbakan Viktor Orban'ın açıklamalarından önce) bir radyo kanalına yaptığı açıklamada, Macaristan'ın, Hırvatistan sınırına çektiği tel örgü çalışmalarında sona yaklaşıldığını ve Slovenya sınırına da tel örgü çekilmeye başlandığını söylemişti.

Macaristan'ın aldığı kararı değerlendiren Slovenya Dışişleri Bakanı Karl Erjavec ise ''Macaristan'ın, Slovenya sınırında yapımına başladığı tel örgüyü sökme kararından dolayı memnunuz'' ifadelerini kullandı.

Macaristan hükümeti 17 Haziran'da yasadışı göçü engellemek için Sırbistan sınırını 3 metre yükseklikte, 175 kilometre uzunluğunda tel örgüyle kapatma kararı almış, diğer sınır paylaşımı olan ülkelerle de benzer bir tehlike gördüklerinde aynı uygulamaya gidebileceklerini duyurmuştu.

Hükümet, Sırbistan sınırından sonra Romanya ve Hırvatistan sınırına da tel örgü çekeceğini açıklamıştı.

Sayfa Yükleniyor...