Macaristan'da on binler AB'ye rest çekti

Avrupa Birliği’nin otoriter rejim kurmakla suçladığı, ve 'demokratik adımlar atılmazsa yardımı keseriz' uyarısında bulunduğu Macaristan Başbakanı Viktor Orban’ı desteklemek için onbinlerce kişi Budapeşte sokaklarında gösteri düzenledi.

NTV Haber 16.03.2012 - 11:44

Macaristan'da on binler AB'ye rest çekti

Hükümetteki Hıristiyan Demokrat Parti’nin düzenlediği mitingde, AB'nin hedefinde olan Başbakan Viktor Orban'a destek mesajları verildi. Göstericiler, Macaristan bayrakları ve "AB işgaline son" yazan pankartlarıyla parlamento binasına yürüdüler. Macaristan Başbakanı parlamento binası önünde toplanan kalabalığa seslendi.

Viktor Orban'ın hedefinde kendisini otoriter bir rejim kurmakla suçlayan ve ülkenin yeni anayasasını eleştiren Avrupa Birliği vardı.

'EŞİT MUAMELE İSTİYORUZ'
Orban, “Bir Avrupa ülkesi olarak eşit muamele istiyoruz. Biz Macaristan'ın kendi ekseni etrafında dönmesini istiyoruz. Bu yüzden anayasayı koruyacağız” dedi.

Avrupa Birliği, antidemokratik uygulamaların sonlandırılmaması durumunda, Macaristan'a yapılan maddi yardımı keseceği tehditinde bulundu.

2010 seçimlerinde tek başına iktidara gelen viktor orban liderliğindeki Hıristiyan Demokrat Parti, mecliste 3'te ikilik çoğunluğu elinde bulunduruyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...