Macron ve Merkel Doğu Akdeniz'i konuştu

Avrupa Birliği'nin iki önemli ülkesi; Almanya ve Fransa. İki ülkenin liderleri Angela Merkel ve Emmanuel Macron, Fransa'da önemli bir görüşme gerçekleştirdi. Doğu Akdeniz'de artan tansiyonla ilgili Almanya ve Fransa arasında yaklaşım farkının olduğu belirtildi.

Haberler - NTV Haber 21.08.2020 - 02:07

Macron ve Merkel Doğu Akdeniz'i konuştu

Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Fransa’nın güneyindeki Bregançon Kalesi’nde görüştü.

Gündemlerinde ise başta Doğu Akdeniz'deki gelişmeler olmak üzere Lübnan'dan Belarus'a, Libya'dan Coronavirüs salgınına bir çok konu vardı.

Fransa lideri, görüşme sonrası yaptıkları basın toplantısında, AB üyesi Yunanistan ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi ile dayanışma içinde olduklarını vurguladı.

Macron ayrıca, Akdeniz bölgesinin istikrara kavuşması gerektiğini ve bu konuda Berlin ve Paris’in hemfikir olduğunu da ifade etti.

Macron, "Doğu Akdeniz'de uluslararası hukuku koruma iradesine sahibiz" ifadesini kullandı.

Merkel ise, Akdeniz’in doğusundaki durumun çözümü için diyalog çağrısı yaptı.

Merkel, "Bizim orada gerginliğe değil istikrara ihtiyacımız var. Orada kritik bir durum var. Macron ile doğamız ve karakterlerimiz farklı. Bu nedenle farklı tepkiler vermemiz de doğal. Almanya olarak biz Türkiye ve Yunanistan'ın yeniden diyaloğa geçmesi yolunu seçtik" dedi.

Almanya ve Fransa’nın güçlerini birleştirmeleri halinde iyi bir sonuç çıkabileceğini belirten Merkel, böylece iş birliğinin mümkün olabileceğini dile getirdi.

Sayfa Yükleniyor...