Madagaskar'da darbe

Başkent Antananarivo'nun merkezinde bulunan Devlet Başkanlığı binasını kuşatan askerler binayı ele geçirdi ve içeriden silah sesleri geldi. Ordu birlikleri Merkez Bankası'na da girdi.

Haberler 16.03.2009 - 19:45

Madagaskar'da darbe

Madagaskar'da başkent Antananarivo'nun merkezinde bulunan Devlet Başkanlığı binasını askerler kuşattı.

Bir asker, megafonla binada bulunanların dışarı çıkması yönünde anons yaptı ve ardından askerler binaya girdi.

Devlet Başkanı Marc Ravalomanana'nın genellikle törenler için kullandığı binadan silah sesleri geliyor.

Askerlerin binaya girişinde Devlet Başkanı Ravalomanana bu binada değil, başkentin 10 kilometre kadar dışında bulunan Devlet Başkanlığı Sarayında bulunuyordu.

Binaya giren askerler, kendilerinin Madagaskar'ın "yeni" ordusunun parçası olduğunu belirtti. Devlet Başkanı "yeni" orduyu tanımadığını açıklamıştı.

Ordu birlikleri Merkez Bankası binasını da ele gerçirdi. Gelişmelerin ardından ordudan şimdilik daha fazla birşey yapılmayacağı yönünde açıklama geldi.

Madagaskar Kara Kuvvetleri Komutanı Albay Andre Ndriarijaona, ordunun yüzde 99'unun Ravalomanana ile iktidar mücadelesi yapan muhalif lider Andry Rajölina'nın arkasında olduğunu açıkladı.

2006'da demokratik yolla seçilen Devlet Başkanı Ravalomanana 2011'de görev süresi dolana kadar koltuğunda oturmak istiyor ancak 34 yaşındaki muhalefet lideri, Ravalomanana'nın tutuklanmasını talep ediyor.

Madagaska’da ocak ayından bu yana devam eden olaylarda en az 100 kişi yaşamını yitirdi.

Sayfa Yükleniyor...