Madagaskar'da ipler orduya geçti

Madagaskar Devlet Başkanı istifa etti. Başkanlık ve başbakanlık yetkilerinin tamamı artık askeri yönetimde.

Anadolu Ajansı 17.03.2009 - 15:07

Madagaskar'da ipler orduya geçti

Madagaskar Devlet Başkanı Marc Ravalomanana'nın istifa ettiği ve başkanlık ile başbakanlık yetkilerini askeri yönetime devrettiği bildirildi.

Başkent Antananarivo'da görev yapan ve adının gizli tutulmasını isteyen bir diplomat, "Devlet Başkanı, yetkilerini bir askeri idareye devrettiğine dair emri imzaladı" dedi.

Madagaskar'daki Fransa Konsolosluğunun, vatandaşlarına bir uyarı mesajı gönderdiği ve mesajda, "Başkan istifa etti, gösteri riski bulunuyor. İtidalli olun, gece dışarı çıkmamaya çalışın" denildiği ifade edildi.

Devlet Başkanı Ravalomanana'nın bir yardımcısı da, Ravalomanana'nın görevinden ayrılarak iktidarı orduya verdiğini kaydetti.

Adı belirtilmeyen yardımcı, Ravalomanana'nın bir açıklama yapacağını sözlerine ekledi.

Bu arada Ravalomanana'nın sözcüsü Andry Ralijaona da, devlet başkanının istifa ettiği haberlerini doğruladı.

Ralijaona, istifa haberinin özel bir radyoda duyurulmasının ardından yaptığı kısa açıklamada, bu haberi önce yalanladı, daha sonra da doğrulayarak Ravalomanana'nın yetkiyi orduya verdiğini söyledi.

Ravalomanana'nın istifa haberleriyle birlikte, muhalefet lideri Andry Rajölina'nın, bugün başkent Antananarivo'nun merkezinde bulunan devlet başkanlığı binasına girdiği bildirilmişti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...