İlişkili Haberler

Amerika Birleşik Devletleri hükümeti dünden itibaren dünyanın en büyük ponzi şemasının başındaki isim olan Bernie Madoff'un mağdur ettiği insanlara paralarını ödemeye başladıklarını duyurdu.

Hükümet tarafından oluşturulan bir fonda yaklaşı 24 bin kişiye 772,5 milyon dolar dağıtılacak. Ancak Madoff'un Wall Street'te iş yaptığı sırada dolandırdığı paranın 20 milyar dolar civarında olduğu belirtiliyor.

Dört yıl önce kurulan Madoff Kurbanları Fonu, 2009 yılında yakalandıktan sonra 150 yıl hapse mahkum edilen Bernie Madoff'un iş ortaklarının izini sürüyor. Fon yetkilileri Madoff'un iş yaptığı insanlardan ve yatırımlarından yaklaşık 4 milyar doları geri almayı başardı. Bu parada dağıtılıyor.

Madoff'un ponzi şemasına katılan onbinlerce insanın mağdur olduğu biliniyor.

PARANIN 2,6 MİLYAR DOLARI JPMORGAN'DAN

Bernie Madoff'un suç şemasında kusuru olduğuna karar verilen kuruluşlardan biri de JPMorgan Chase bankasıydı. Banka, çalışanlarının bilinçli bir şekilde ponzi şemasının yürütülmesine göz yummadığını söylese de 1,7 milyar dolar ödemeye mahkum edildi. Ardından 350 milyon dolarlık ve 543 milyon dolarlık iki anlaşma yapıldı. Böylece uyarıları dikkate almayan JP Morgan Chase toplamda 2,6 milyar dolar ödemekle yükümlü oldu.

ABD hükümetinin attığı adımlar neticesinde 20 milyar dolarlık vurgunun yaklaşık 12 milyar 736 milyon doları mağdurlara kavuşturulmuş durumda.