Mafyadan Papa'ya mesaj

Papa'nın, İtalya'da uyuşturucu mafyasının kontrolündeki bölgeye yaptığı ziyarette sarf ettiği sözler, mafya üyelerinin kiliseyi boykot etmelerine neden oldu. Ayrıca, 'N'drangheta' isimli örgüt, dini bir yürüyüşün rotasını değiştirdi.

07.07.2014 - 12:06

Mafyadan Papa'ya mesaj

Katolik aleminin ruhani lideri Papa'nın, geçtiğimiz günlerde İtalya'nın güneyindeki Calabria Bölgesi'ne yaptığı ziyaretteki konuşmasının yansımaları sürüyor.

Papa, uyuşturucu trafiği ile organize suç konusundaki kötü siciliyle bilinen mafya örgütü 'N'drangheta'nın kontrolündeki bölgeye yaptığı ziyarette, mafyaya, "Onlar, Tanrı birliği içinde olmayanlardır. Onlar, aforoz edilenlerdir" sözleriyle yüklenmişti.

Bu sözler sonrası bölgede iki gelişme yaşandı...

Calabria'daki Oppido Mamertina kentinde kilisenin organize ettiği Hazreti Meryem'i anma yürüyüşü, 'N'drangheta' tarafından manipüle edildi.

Dini yürüyüşün rotasının değiştirilerek, bir cinayet davasında hüküm giyen ancak sağlık sorunları sebebiyle ev hapsinde tutulan 82 yaşındaki mafya babası Peppe Mazzagatti'nin evinin önünden geçirilmesi, Papa Franciscus'a mesaj olarak yorumlandı.


Meryem Ana heykelinin, Mazzagatti'nin konutunun önüne bir saygı göstergesi için konulması üzerine, İçişleri Bakanı Angelino Alfano, törende yaşananları içler acısı olarak nitelendirdi ve bakanlık konuyla ilgili soruşturma başlattı.

AYİNLERE KATILMAMA KARARI
Ayrıca Papa'nın sözlerine öfkelenen N'drangheta'nın Larino Cezaevi'nde yatan 200 kadar üyesi, "Aforoz edildiysek kiliseye gitmemizin ne anlamı var" diyerek, buradaki şapelde yapılan ayinlere katılmama kararı aldı.

Termoli-Larini Piskoposu Gianfranco De Luca, bu cezaevine giderek, mafya üyelerini ayinlere katılmaya ikna etmeye çalıştıysa da bu girişiminde başarılı olamadı.

Papa'nın, kimseyi kiliseden uzaklaştırmak istemediğini tutuklulara anlattığını söyleyen De Luca, "Papa, onları kiliseden kovmak istemedi, sadece onlara kurtuluşa giden doğru yolu bulmalarını işaret etti" dedi.

Uzun zamandır mafya üyelerinden tehditler aldığı belirtilen Campobasso Başpiskoposu Giancarlo Bregantini de, Papa'nın sözlerinin, kültürel ve ekonomik bakımdan siyasi yansımalara yol açan etik değerler taşıdığını kaydetti.

Cezaevi Müdürü Rosa Ginestra ise bu haberi yalanladı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...