Mahkemede öldürülen Şirbini için tören

Kendisine 'terörist' diyen Alman Alex W. hakkında şikayetçi olan ve mahkeme salonunda Alman genç tarafından bıçaklanarak öldürülen Mısırlı Merve Şirbini için cenaze töreni düzenlendi.

Anadolu Ajansı 11.07.2009 - 21:35

Mahkemede öldürülen Şirbini için tören

Almanya'nın Dresden kentinde, mahkemede Alman sanık tarafından bıçaklanarak öldürülen Mısırlı Merve Şirbini için cenaze töreni düzenlendi.

Irkçılık ve yabancı düşmanlığının protesto edildiği ve Şirbini'nin fotoğraflarının taşındığı törene, Sosyal Demokrat Partisi (SPD) Genel Başkanı Franz Müntefering, Mısır Büyükelçisi Remzi Ezzeldin Remzi, Almanya Müslümanlar Konseyi Başkanı Eyüp Axel Köhler, Genel Sekreteri Ayman Mazyek, Saksonya Eyaleti Adalet Bakanı Geert Mackenroth, Dresden Yabancılar Konseyi'nden Nebil Yakub ve yaklaşık 1500 kişi katıldı.

Katılımcılar, toplumda barışçıl birlikte yaşam ve Şirbini'ye saygı için Dresden Belediyesi merdivenlerine beyaz gül bıraktı.

Büyükelçi Remzi, genç kadının kör nefretin ve aşırılığın kurbanı olduğunu ve failin en hızlı bir şekilde cezalandırılması gerektiğini, bu konuda Alman hükümetine güvendiğini belirtti.

SPD Genel Başkanı Müntefering de aşırı sağcıların ve ırkçıların partilerde organize olmaya şansı bulunmaması gerektiğini ifade etti.

OLAY
31 yaşındaki Mısırlı Şirbini, 3 yaşındaki oğluyla çocuk parkında oynarken kendisine 'terörist' diye hakaret eden 28 yaşındaki Alman Alex W. hakkında şikayetçi olmuş, para cezasına çarptırılan Alex W, 1 Temmuz'da Dresden kentindeki mahkeme salonunda yapılan temyiz duruşmasında 3 aylık hamile Şirbini'yi 18 yerinden bıçaklayarak öldürmüştü. Mahkeme salonundaki saldırıda, Şirbini'nin eşi de bıçak darbeleriyle ağır yaralanmıştı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...