Mahmud Abbas aday olmuyor

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, gelecek dönem seçimlerde başkanlığa aday olmayacağını açıkladı.

Anadolu Ajansı 05.11.2009 - 22:05

Mahmud Abbas aday olmuyor

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, 2010 yılı ocak ayında yapılacak başkanlık seçimlerinde adaylığını koymayacağını ve kararını hiçbir biçimde tartışmayacağını açıkladı.

Mahmud Abbas, bu kararını, başkanlığını yaptığı Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) ile El Fetih yönetimlerine de bildirdiğini söyledi.

Abbas, Ramallah'ta yaptığı, Filistin Televizyonu ve diğer Arap kanallarından da canlı yayınlanan yaklaşık 15 dakikalık konuşmasında, son birkaç gündür bu konuda yayılan söylentileri doğruladı.

Abbas, Washington'un son olarak yerleşimler konusunda İsrail yanlısı bir tutum takınmasının kendileri için bir sürpriz olduğunu dile getirirken, ABD'yi Ortadoğu politikasında geri adım atmakla ve Batı Şeria'daki Yahudi yerleşimlerindeki inşaat faaliyetlerini durdurması için İsrail'e baskı yapmayı reddetmekle suçladı.

ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, 1 hafta önce geldiği İsrail'de, İsrail-Filistin barış görüşmelerinin yeniden başlatılması konusunda Filistin tarafının ısrarla üzerinde durduğu yerleşimlerdeki genişleme faaliyetlerinin durdurulması isteğiyle ilgili Filistin'de düş kırıklığına yol açan bir açıklama yapmış ve İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun bu konuda eşi görülmemiş ödünler verdiğini öne sürmüştü.

Clinton, bu sözlerini hemen 2 gün sonra, ''Bu ödünlerin ABD tarafının isteklerini karşılamakta yetersiz kaldığını'' söyleyerek düzeltmiş ve yerleşimlerdeki faaliyetleri meşru bulmadıklarını açıklamıştı.

"BARIŞ İÇİNDE YAŞAMAK İSTİYORUZ"
Abbas, basın toplantısında, ''Bizler de diğer toplumlar gibi barış içinde yaşamak istiyoruz'' diye konuştu ve İsrail tarafına, ''Barış çok önemlidir. Parti çıkarlarından daha önemlidir'' diyerek seslendi. Abbas, İsrail'in hem yerleşimlerdeki politikasını eleştirdi, hem de Kudüs'te Mescidi Aksa'daki girişimleriyle, İsrail-Filistin sorununu bir din çatışmasına doğru götürmekle suçladı.

Yine de İsrail ile iki devletli çözümün mümkün olduğunu belirtip, 1967 yılı sınırları üzerinden, başkenti Kudüs olan bir Filistin devletinin kurulabileceğini belirten Abbas, Hamas'ın uzlaşma görüşmelerini reddetmesinin İsrail'in yararına olduğunu savundu.

Abbas, ''gericilikle'' suçladığı Hamas'ın, Gazze'yi harap ettiğini belirtip, bu tavrından geri dönmeye çağırdı.

"KARDEŞLERİME BİLDİRDİM"
Yaser Arafat'ın 2005 yılında ölmesinden sonra onun yerine Filistin Devlet Başkanı olarak seçilen Mahmud Abbas (74), konuşmasını, ''Önümüzdeki seçimlerde adaylığımı koymaya niyetli olmadığımı FKÖ'deki ve El Fetih'teki kardeşlerime de bildirdim'' diyerek tamamladı.

Gazze'deki Hamas liderlerinden Salah El Bardavil ise Mahmud Abbas'ın ''bu kapıyı henüz tam kapatmadığını'' öne sürdü. El Bardavil, Abbas'ın Hamas'ı İsrail ve ABD'den daha fazla suçlamadığını ifade edip, bunu şaşkınlıkla karşıladıklarını dile getirdi.

FKÖ Yürütme Kurulu Genel Sekreteri Yaser Abid Rabbo, daha önce yaptığı açıklamada, FKÖ'nin yönetimi ve bünyesindeki tüm grupların, Mahmud Abbas'ın siyasetten ayrılmasını kabul etmeyeceklerini belirtmiş ve Abbas'ı, eğer böyle bir karar verdiyse yeniden düşünmeye çağırmış, yürütme kurulunun Abbas'a tam destek verdiğini bildirmişti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...