Mahmut Abbas'tan "BMGK'nın İsrail tasarısı"na yorum

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde alınan kararın Filistin sorunun çözüldüğü anlamına gelmediğini ancak İsrail’le müzakerelerin yeniden başlaması için bir fırsat olduğunu söyledi.

Haberler - Anadolu Ajansı 25.12.2016 - 18:32 | Son Güncelleme : 25.12.2016 - 19:03

Mahmut Abbas'tan "BMGK'nın İsrail tasarısı"na yorum

Filistin Devlet Başkanı Abbas, işgal altındaki Batı Şeria’ya bağlı Beytullahim Belediyesi’nin Hazreti İsa’nın doğumu anısına düzenlediği Noel etkinliğinde yaptığı açıklamada, “Dün de uluslararası camianın Yahudi yerleşim birimlerinin gayrimeşru olduğunu kabul eden kararı dolayısıyla kazandığımız manevi zaferi kutladık” ifadelerini kullandı.

BMGK’nın söz konusu kararının Filistin sorunun çözüldüğü anlamına gelmediğini vurgulayan Abbas, “Bu karar barış görüşmelerinin başlaması, iki devletli çözüm ve başkenti Doğu Kudüs olan 1967 sınırları üzerinde inşa edilecek bir Filistin için iyi bir fırsattır” şeklinde konuştu.

Noel kutlamalarının Filistin halkının özgürlük ve bağımsızlığına vesile olması temennisinde bulunan Abbas, “Hamas ve Fetih Hareketleri arasında da uzlaşma sağlanmasını ümit ediyoruz. Böylece Gazze’de de Filistin Yönetimi’ne yeniden dönülmüş olsun. Çünkü Gazzesiz Filistin, Filistinsiz Gazze olmaz” açıklamasında bulundu.

İsrail'in işgali altındaki Filistin topraklarında yasa dışı tüm yerleşim faaliyetlerini "derhal ve tamamen" durdurmasını talep eden karar, ABD'nin veto yetkisini kullanmayıp çekimser kalması sonucunda14 oyla BMGK'da kabul edilmişti.

İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu ise karara sert tepki göstermiş ve BM kurumlarıyla ilişkilerin dondurulabileceği açıklamasında bulunmuştu. 

Sayfa Yükleniyor...