Mahsur madenciler aileleri ile konuştu

Şili'de yerin 700 metre altında mahsur kalan 700 madenci ilk kez aileleri ile telefonla konuştu.

Haberler 30.08.2010 - 11:05

Mahsur madenciler aileleri ile konuştu

Şili'de yerin 700 metre altında mahsur kalan 33 madenci, 5 Ağustos'tan bu yana aileleriyle ilk kez telefonda konuştu. Ailelerine, madencilerle birer dakika konuşma hakkı verildi.

Psikologlar, görüşme sırasında madencilerin yakınlarından iyimser görünmelerini istedi.

Şili Sağlık Bakanı Jaime Manalich, şimdiye kadar aileleriyle yazılı notlarla haberleşen madencilerin telefon görüşmesinden sonra morallerinin yükseldiğini söyledi.

Telefon irtibatı, Madencilik Bakanı Laurence Goldborne'un madencilere ulaşmak için açılacak tünelin ancak üç-dört ayda tamamlanabileceği yolundaki açıklamasını izliyor.

Dün, kurtarma çalışmalarını hızlandırmak için alternatif bir plan üzerinde çalışan mühendisler, madencilere düşünülenden iki ay önce ulaşılabileceğini söylemişlerdi.

Bu mühendisler, kurtarma çalışmalarının 30 ile 60 gün arasında tamamlanabileceğini belirtmişlerdi.

MP3 ÇALAR DA GÖNDERİLDİ
Bu arada, madencilere aşırı sıcaktan derilerinin rahatsız olmaması için çabuk kuruyan giysiler, ıslak yerde uyumalarını önlemek için hasır ve müzik dinleyebilmeleri için mp3 çalarlar gönderildi.

Madencilere uzun bekleyiş boyunca uygulayacakları bir egzersiz programı da verilecek. Çünkü işçilerin, kazılacak 66 santimetre genişliğindeki tünelden çıkabilmeleri için ince kalmaları gerekiyor.

NASA'DAN DESTEK
Yarın, Santiago'nun 725 kilometre kuzeyindeki altın ve bakır madenine, Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi NASA'dan da bir uzman ekibinin gideceği açıklandı.

Uzmanlar, Uluslararası Uzay İstasyonu'nda uzun süre kalan astronotların morallerinin yüksek tutulmasıyla ilgili deneyimlerini aktaracaklar.

Sayfa Yükleniyor...