Makedonya'da iki gündür süren çatışmalar sona erdi

Makedonya'nın Kumanova kentinde iki gündür süren çatışmalar sona erdi. 8 polisin öldüğü çatışmada, saldırganlar öldürüldü.

Haberler - NTV Haber - Anadolu Ajansı 11.05.2015 - 05:54

Makedonya'da iki gündür süren çatışmalar sona erdi

Kumanova kentinde güvenlik güçleri ile silahlı bir grup arasında dün sabah başlayan çatışmama sona erdi.

Kosovalı olduğu belirtilen saldırganların öldürüldüğü duyuruldu. Çatışmalarda 8 polis hayatını kaybetti, 37 polis de yaralandı.

Olayda sivil kayıp olup olmadığına dair herhangi bir açıklama yapılmadı.

Makedonya Başbakanı Nikola Gruevski, silahlı gruba yönelik operasyonunun 28 saat sürdüğünü söyledi.

Operasyona aralarında Türk kökenlilerin de bulunduğu güvenlik güçlerinin katıldığını belirten Gruevski, "8 polisin öldüğünü ancak belki de 8 bin vatandaşın hayatını kaybetmesinin önlendiğini" vurguladı.

Teröristler arasında, Makedonya'da 2001 yılında çıkan çatışmalarda aktif rol üstlenen bazı kişilerin de bulunduğunu aktaran Gruevski, 40'tan fazla üyesi olan silahlı grubun hedefinin, bazı devlet kurumlarına ve sivillere yönelik saldırılar düzenlemek olduğunu ifade etti.

Nikola Gruevski, teröristlerin amacının ülkenin istikrarına zarar vermek olduğunu ifade ederek "Dün ve bugün, hayatımın en zor iki günüydü" dedi.

Makedonya İçişleri Bakanlığı Sözcüsü İvo Koteski de "terörist grup" olarak nitelendirdiği grubun geçmiş yıllarda da çok sayıda saldırı düzenlediğini ve bölge için en tehlikeli tehditlerden biri olduğu belirterek silahlı grubun bazı üyelerinin uluslararası emniyet kurumlarınca da "ağır suçlar işledikleri" gerekçesiyle arandığını kaydetti.

Makedonya polisi, Kumanova'nın merkezindeki Tode Mendol Mahallesi'nde dün erken saatlerde, silahlı bir grubun bulunduğu bir eve operasyon düzenlemişti.

Evdekilerin polise silahla karşılık vermesi üzerine taraflar arasında çatışma çıkmıştı.

Sayfa Yükleniyor...