Makedonya'da miting savaşları!

Makedonya'nın başkenti Üsküp'te, dün muhalefetin düzenlediği ve 100 bin kişinin katıldığı mitingin ardından bugün koalisyon partilerinin düzenlediği mitinge 10 binlerce kişi katıldı.

Anadolu Ajansı 19.05.2015 - 02:17

Makedonya'da miting savaşları!

Makedonya'nın her yerinden iktidar yanlısı binlerce vatandaş mitinge katılmak için Üsküp'e akın etti. İç Makedon Devrimci Örgütü (VMRO-DPMNE) öncülüğünde iktidarda bulunan "Daha iyi Makedonya için" koalisyon partileri arasında yer alan Türk Demokratik Partisi ( TDP ) üye ve sempatizanları da mitinge katılanlar arasındaydı. Parlamento binası önünde toplanan vatandaşlar bayrak ve pankartlarla hükümetin yürüttüğü politikalara destek verdi.

Miting, birkaç gün önce Kumanova kasabasında Makedonya Güvenlik güçleriyle silahlı bir grup arasında çıkan şiddetli çatışmada hayatını kaybeden 8 polis için saygı duruşuyla başladı.

"Güçlü Makedonya" adı verilen mitingte konuşan Başbakan Nikola Gruevski, Makedonya'nın güçlü ve kararlı olduğunu ifade etti. Ana muhalefet lideri Zoran Zaevi de eleştiren Nikola Gruevski, Makedonya'nın Zaev gibi bir siyasetçiyi başbakan yapmayacağını, ülkenin istikrarını bozarak göreve gelmek isteyen kişiye Makedonya'yı yönetmeye müsade edilmeyeceğini de ifade etti.

Konuşmasının devamında Kumanova'da yaşanan olaylara değinen Nikola Gruevski, Makedonya'yı çatışmaya sürüklemek isteyenlerin muvaffak olamadıkların söyledi. Gruevski, muhalefetin dün düzenlediği mitinginde Zoran Zaev'in kendisinin başbakanlık görevinden istifa etmesi çağrısına karşılık vererek, muhalefet liderinin hileli oyunlarla ve dış itihbarat güçlerinin desteğiyle iktidara gelmek istediğini vurgulayarak, istifa etmeyeceğini açıkladı.

Sayfa Yükleniyor...