Makedonya’daki seçimlere Türk Partisi de katılacak

Makedonya’da Parlamento seçimlerine Türk Demokratik Partisi 2 milletvekili adayıyla katılıyor. Siyasi krizin yaşandığı ülkede 5 Haziran'da erken seçime gidiliyor.

DHA 13.05.2016 - 11:43

Makedonya’daki seçimlere Türk Partisi de katılacak

Makedonya’da 5 Haziran’da düzenlenmesi planlanan erken Parlamento seçimleri için VMRO-DPMNE ve “Daha iyi bir Makedonya için” koalisyon milletvekilleri aday listesi Devlet Seçim Komisyonu'na teslim edildi.

Aday listesinde Türk Demokratik Partisi (TDP) Yusuf Hasani ve Mütahir Maksut’u milletvekili adayı gösterdi. 5 Haziran erken seçimleri için Makedonya Halk Hareketi ve Makedonya Sosyal Demokratlar Partisi ayrıca listelerini sundu.

Makedonya Sosyal Demokratlar Birliği ve koalisyonda bulunan Türk Hareket Partisi (THP) ve Türk Milli Birlik Hareketi (TMBH), Demokratik Bütünleşme Birliği ile Arnavut Demokratik Partisi başta olmak üzere diğer partiler milletvekili aday listelerini sunmayarak seçime katılmayacaklarını belirtti.

MAKEDONYA’DA SİYASİ KRİZ

Erken Seçim ortamına girildiği dönemde Avrupa ülkesi Makedonya’da siyasi kriz devam ediyor.

Partiler arasında erken seçimle ilgili anlaşmamazlıklar sürüyor. Avrupa temsilcilerinin çözüm önerileri başarılı olmadı. Meclis Başkanı Trayko Velyanoski’nin erken seçimin 5 Haziran’da düzenlenmesi kararı belirsizliğini koruyor.

ALMANYA’DAN ARABULUCU

Seçimi destekleyen ve karşı olanlar da ülkenin durumunu protesto ediyor. Bu duruma çözüm üretmek için Almanya’nın Makedonya özel temsilcisi Johannes Haindl, iki günlük resmi Makedonya ziyaretinde bulundu.

Dört büyük partinin temsilcileriyle bir araya gelmesi beklenen Haindl’ın, arabuluculuk üstlenerek siyasi krize çözüm araması bekleniyor.

Almanya’nın Makedonya Büyükelçiliğinden yapılan açıklamada, Haindl’ın ABD Büyükelçisi Jess Baily ve AB üyesi ülkelerin Büyükelçileriyle de fikir alışverişinde bulunacağı kaydedildi.

Sayfa Yükleniyor...