NTV

Mali operasyonunun maliyeti 30 milyon Euro

Dünya

Fransa'nın Mali'de radikal İslamcı güçlere karşı başlattığı askeri operasyonun 12 günlük maliyetinin 30 milyon Euro olduğu açıklandı. AB de, Mali'deki krizde kilit rol oynayacağını açıkladı.

Fransa Savunma Bakanı Jean-Yves Le Drian, ülkesinin, Mali'ye yönelik askeri operasyonlarının maliyetinin yaklaşık 30 milyon Euro olduğunu açıkladı.

France24 televizyonu haber kanalına konuşan Fransız Bakan, askeri müdahalede özellikle ulaşım ve lojistik operasyonlarının faturasının yüksek olduğunu ifade etti.

Mali'deki Fransız askerlerin sayısının 2 bin 300'e çıktığını dile getiren Drian, bu sayının daha ne kadar artacağı veya azalacağı konusuna ise açıklık getirmedi.

Fransız basını, Savunma Bakanlığı'nın, yurt dışı askeri operasyonlar için her yıl bütçeden 630 milyon Euro mali yardım aldığını duyurdu.

'AB MALİ'DE KİLİT ROL OYNAYACAK'
Avrupa Birliği Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton da, AB'nin Mali'deki krizin çözümünde aktif rol oynamak istediğini söyledi.

Mali'de son durum (Büyütmek için tıklayın).
Mali'de son durum (Büyütmek için tıklayın).

Ashton, Birleşmiş Milletler'in de Fransa'nın Mali'de başlattığı sürecin öneminin farkında olduğunu açıkladı.

Fransa'nın bölgedeki operasyonlarını desteklediklerini söyleyen Ashton, AB'nin, Mali'de yaşanan dönemi, uzun soluklu bir barış sürecine çevirmek istediğini dile getirdi.

MISIR'DAN ELEŞTİRİ
Mısır'da Selefi eğilimli Nur Partisi sözcüsü Nadir Bekkar, Fransa'nın Mali'ye yaptığı askeri operasyonu eleştirdi. Bekkar, "Fransa'nın Mali'ye askeri müdahalesi, bölgede küresel olarak yeni bir nüfuz alanı paylaşımına ve radikal düşüncelerin yaygınlaşmasına neden olacak" dedi.