Mali'nin başkenti Bamako'ya yakın bir otele önceki gün düzenlenen saldırıda ölenlerin sayısının 5'e çıktığı bildirildi.

Bamako Terörle Mücadele Savcısı Ebubekir Sidiki Samake yaptığı yazılı açıklamada, Campement Kangaba Oteli'ni hedef alan saldırıda 4 sivil ile 1 polisin hayatını kaybettiğini duyurdu.

Samake ölen siviller arasında Mali kökenli bir Fransız vatandaşı bulunduğunu, diğerlerinin Mali, Portekiz ve Çin asıllı olduğunu aktardı.

Otele anti-terör timleri tarafından özel bir operasyon düzenlendiğini hatırlatan Samake, operasyon sonucu 25'i yabancı 36 kişinin kurtarıldığını belirtti.

Olayla ilgili adli soruşturma sürecinin başladığını ifade eden Samake, saldırıyla ilişkili olduğu düşünülen 5 kişinin gözaltına alındığını vurguladı.

İslami Mağrip El Kaidesi'ne bağlı Nusret El İslam vel Muslimin örgütü dün saldırıyı üstlenmişti. Saldırganlar olay yerinde hayatını kaybetmişti.

Campement Kangaba Oteli, çoğu yabancılardan oluşan turistlerin hafta sonu dinlenmek ve vakit geçirmek için tercih ettiği yerlerden biri olarak biliniyor.

Mali'de son dönemde düzenlenen en kanlı terör saldırısı 20 Kasım 2015'te başkentteki Radisson Blu Otel'inde gerçekleşmişti. El Murabitun örgütünün üstlendiği saldırıda 22 kişi yaşamını yitirmişti.