Irak Başbakanı Nuri El Maliki, Başbakan Erdoğan'ın Irak'la ilgili bugün yaptığı açıklamaları 'provokatif' olarak nitelendirdi.

Irak hükümetinden yapılan yazılı açıklamada, Maliki'nin "Türkiye Başbakanı'nın en son Irak'la ilgili yaptığı açıklamalar, Irak'ın içişlerine yeniden karışmaktır. Tüm Iraklılar için provokatif bir durumdur. Bu, yetkililerin, özellikle liderlerin ilişkilerinde alışılagelen bir durum değildir" sözlerine yer verildi.

Tüm Iraklıların vatanlarına bağlılıklarıyla gurur duyduğunu belirten Maliki, Iraklıların vatanlarından başka hiçbir ülkeye bağlı olmadıklarını ve Erdoğan'ın yaptığı açıklamalarla tüm Iraklıları provoke ettiğini savundu.

Iraklıların kardeş olduğunu vurgulayan Maliki, ülkedeki Sünni ve Şiiler arasında sevgi bağı olduğunu belirtti.

Türkiye'nin çıkarı, istikrarı ve ortak çıkarlar için bölge ülkeleri arasında koordinasyon ve işbirliğine ihtiyaç duyulduğunu ifade eden Maliki, ülkelerin birbirlerinin içişlerine müdahale etmesine gerek olmadığını söyledi.

Maliki, "Irak, aralarında Türkiye'nin de bulunduğu ülkelerle ilişkileri güçlendirmeye çalıştığı bir sırada içişlerine karışılmasını kabul edemez" ifadesini kullandı.

ERDOĞAN NE DEDİ?
Başbakan Erdoğan, partisinin bugünkü grup toplantısında, "İç işlerimize karışmayın" diyen Irak yönetimine tepki göstermişti.

Erdoğan, "Bizim Türkiye olarak ne Suriye’de ne de Irak'ta herhangi bir etnik grubun yanında olmamız, onlar üzerinden hesaplar içinde olmamız asla söz konusu değildir. Bölgemize barış merceğinden bakıyoruz.

Biz Irak’a davet edildiğimiz halde girmedik. Biz istenmediğimiz yerde olmayız. Sayın Maliki Irak’ta mezhep çatışması başlatırsa biz buna sessiz kalamayız" demişti.