Maliki Kuzey Irak’ta

Irak Başbakanı Nuri El Maliki, göreve  geldiği 2006'dan beri ilk kez ülkenin kuzeyini ziyaret ediyor.

02.08.2009 - 13:24

Irak Başbakanı Nuri el Maliki, Kürtler ve Araplar arasındaki gerginliklerin giderilmesi amacıyla bugün Kuzey Irak'a giderek, bölgesel yönetimin liderleriyle görüştü.

Nuri el Maliki'nin, Dohak'ta Irak Devlet Başkanı Celal Talabani, bölgesel Kürt yönetiminin başkanı Mesud Barzani ve diğer Kürt yetkililerle yaptığı görüşmede, sorunları çözmek için ortak bir komisyon kurulması kararlaştırıldı.

Maliki, görüşmelerden sonra Barzani ve Talabani ile birlikte düzenlediği ortak basın toplantısında, ''Siyasal sürecin önündeki zorluklar tüm Irak halkının daha fazla toplantı ve işbirliği yapmasını gerektiriyor. Bugün yaptığımız toplantıdan sonra çok daha iyimserim'' dedi.

Barzani ise, ''Sürüncemede kalan sorunları ele aldık. Bölgemizden bir heyet sorunları çözmek için Bağdat'ı ziyaret edecek'' diye konuştu.

Toplantının iki taraf arasında önemli bir iyiniyet gösterisi olduğu belirtilirken, Irak Başbakan Yardımcısı Barham Salih, ''Kuşkuları gidermek ve Bağdat ile bölge arasındaki durum konusunda güven telkin etmek çok önemlidir. İki taraf da anayasa çerçevesinde tüm sorunları çözmeye kararlı olduklarını teyid ettiler'' dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...