Maliki'den aşiret liderlerine çağrı

Irak ordusu Bağdat'ın 60 kilometre batısındaki Felluce'den El Kaide'yi çıkarmaya çalışıyor. Irak Başbakanı Nuri el Maliki, Anbar eyaletindeki aşiret liderlerine, El Kaide'ye karşı birlikte mücadele çağrısı yaptı.

07.01.2014 - 11:33

Maliki'den aşiret liderlerine çağrı

Devlet televizyonunda mesajı yayınlanan Başbakan Nuri el Maliki, Irak Şam İslam Devleti örgütü militanlarının Felluce'den çıkarılması için aşiretlerden yardım istedi.

Açıklamada, "Başbakan, teröristleri kentten çıkarmak için Felluce halkı ve aşiretlerden yardım talep ediyor. Aksi taktirde silahlı bir çatışmanın ortasında kalacaklar" denildi.

Irak ordusu günlerdir süren çatışmalardan henüz bir sonuç alamadı. Felluce kent merkezi hala El Kaide'nin elinde.

Irak ordusu hava saldırıları ile bazı El Kaide militanlarını öldürdüğünü duyurdu. Ramadi kentinde de yer yer çatışmalar devam ediyor.

Felluce ve Ramadi kentlerinin bulunduğu Anbar bölgesi komutanı, El Kaide militanlarını Felluce ve Ramadi'nin bazı bölgelerinden çıkarmak için 2-3 güne ihtiyaçları olduğunu belirtti.

Gelişmeleri ABD de yakından takip ediyor. Washington, Irak ordusuna askeri yardımı hızlandıracağını ve artıracağını açıkladı. Buna göre, Irak'a toplam 58 insansız hava aracı verilecek. Bunların 10'u bu hafta teslim edilecek. Washington, Irak hükümetine füze desteği de yapacağını açıkladı.

ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden da, Irak Başbakanı Nuri el Maliki'yi telefonla arayarak, El Kaide'ye bağlı Irak Şam İslam Devleti'yle (IŞİD) mücadelede Irak'ın yanında yer aldıklarını söyledi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...