Maliki'den erken seçim manevrası

Irak'ta, muhaliflerin güven oylamasıyla düşürmeye çalıştığı Başbakan Nuri el Maliki, siyasi bir manevra yaparak erken seçim çağrısında bulundu.

27.06.2012 - 17:43

Maliki'den erken seçim manevrası

Irak'ta siyasi krizi aşmak için Sünni, Kürt ve Şii lider Sadr'ın biraraya gelerek güven oylamasıyla düşürmeye çalıştığı Başbakan Nuri el Maliki siyasi bir manevra yaptı. Başbakan Nuri el Maliki, internet sitesinden erken seçim çağrısında bulundu.

Açıklamada, "Tarafların diyalog için masaya oturmaması krize neden olmakta ve bu Irak halkının çıkarlarına zarar vermektedir" denildi. Böyle bir ortamda Başbakan Maliki'nin erken seçim çağrısı yapmak zorunda kaldığı vurgulandı.

MECLİS BAŞKANI'NDAN KARŞI ATAK
Irak Milli Meclisi Başkanı Usame en-Nuceyfi'nin makamından yapılan açıklamada ise, Başbakan Nuri el Maliki'nin meclise çağrılarak milletvekillerinin sorularına yanıt vermesinde ısrarlı olunduğu vurgulandı. Soruların ardından, Maliki'ye karşı güven oylaması yapılarak hükümetin düşürülmesi hedefleniyor.

Yazılı açıklamada, Maliki'nin geçtiğimiz günlerde "Meclis kendi durumunu düzeltmeden bana karşı güven oylaması yapılamaz, mecliste sorulara yanıt vermeyeceğim" şeklinde açıklama yapmış olması sert bir şekilde eleştirilerek, "Meclisin talep etmesi halinde herkesin meclise gelerek hakkındaki sorulara cevap vermesi gerekir" denildi.

MALİKİ OTORİTER YÖNETİMLE SUÇLANIYOR
Irak'ta Kürt ve Sünni grupların yanısıra bazı Şii milletvekilleri de Maliki hükümetini düşürmek için girişim başlatmıştı. Bu gruplar Başbakan Maliki'yi, siyasi rakiplerini sindimek ve otoriter bir yönetim kurmaya çalışmakla suçluyordu.

Irak Başbakanı Maliki'nin, terör örgütü kurmakla suçladığı ve hakkında dava açılan Sünni Cumhurbaşkanı yardımcısı Tarık Haşimi ise hala Türkiye'de bulunuyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...