Irak'da Başbakan Nuri el Maliki hükümetini zorda bırakan şiddet olaylar ülke geneline yayılıyor. Uluslararası haber ajansı Reuters, Musul'un kuzeyinde Havice kasabasında Sünni militanların, 10 polisi öldürdüğünü duyurdu. Havice'de hafta sonu Sünni göstericilerle güvenlik güçleri arasında meydana gelen çatışmalarda 58 kişi hayatını kaybetmişti.

'TEKBİR' PAROLASI SOKAĞA DÖKÜYOR
Irak'ın Ramadi şehrinde de silahlı aşiret mensupları, kent sakinlerini koruma gerekçesiyle geceleri yollarda nöbet tutmaya başladı.

Silahlı kişiler, kentin bazı noktalarında ve gösterilerin yapıldığı "İzzet ve Onur Meydanı" çevresinde yaşanması muhtemel şiddet olaylarına karşı önlem aldıklarını iddia ediyor.

Parola olarak "tekbir" kelimesini kullanan aşiret mensupları, bu sözcüğü duyduklarında silahlarını alarak sokağa çıkıyor.

'İKİNCİ HAVİCE OLMAYACAĞIZ'
"Hiç kimseden korkmuyoruz ancak hedef olmamak için tetikteyiz" diyen aşiret mensupları, "Artık izzet ve onur için ölüme hazırlanmalıyız. Çünkü bize göre haklarımızı talep etme dönemi sona ermiştir. İkinci Havice olmayacağız. Maliki'nin Ramadi'de halkı öldürmesine izin vermeyeceğiz" diyor.

MALİKİ'NİN YARDIMCISI İSTİFA ETTİ
Irak Başbakan Yardımcısı ve Irakiye grubu milletvekili Salih Mutlak, Havice'de yaşanan olayları protesto amacıyla dün görevinden istifa etmişti.

Hükümet ortağı Irakiye grubu liderlerinden Ahmed el-Mella yaptığı açıklamada, Mutlak'ın, 58 kişinin hayatını kaybettiği ve 114 kişinin yaralandığı Havice olaylarını protesto amacıyla istifasını sunduğunu belirtmişti.

İKİ BAKAN DA İSTİFA ETTİ
Irak Eğitim Bakanı Muhammed Temim ile Bilim ve Teknoloji Bakanı Abdulkerim Es-Samarrai de, dün Irak ordusunun Havice'ye düzenlediği saldırıyı protesto için görevinden istifa ettiklerini açıklamıştı.

Irak Tarım Bakanı İzzeddin el-Devle de geçtiğimiz ay, "Halkın taleplerini yerine getirmeyen hükümetin bir parçası olamam'' diyerek istifa ettiğini belirtmişti.

Başbakan Yardımcısı Mutlak'ın istifa kararıyla, Irak'ta gösterilerin başladığı Aralık ayından bu yana Maliki hükümetinden istifa eden bakanların sayısı 5'e ulaştı.