Mandela'nın son fotoğrafı

Güney Afrika, efsanevi liderleri Nelson Mandela'yı son yolculuğuna uğurlamak için hazırlıklarını sürdürüyor. Mandela'nın yaşamını yitirmeden önceki çekilmiş son fotoğrafı da yayınlandı. Mandela, 3 yaşındaki torunuyla birlikte kameraya gülümsüyor.

09.12.2013 - 10:41

Mandela'nın son fotoğrafı

Güney Afrika eski Devlet Başkanı Nelson Mandela'nın torunu Ndaba Mandela, dedesi ve 3 yaşındaki oğlunu Johannesburg'daki evlerinde son kez böyle görüntüledi. Bu fotoğraf çekildikten sonra Mandela, dünyaya gözlerini yumacağı hastaneye kaldırıldı.

Güney Afrika'nın efsanevi lideri Nelson Mandela için yarın Johannesburg'da resmi bir anma töreni yapılacak.

2010 Dünya Kupası final maçının oynandığı 95 bin kişilik Soweto Stadı'nda düzenlenecek törene ABD Başkanı Barack Obama ve İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'nin de aralarında bulunduğu 70'ten fazla dünya lideri katılacak.

Törende Türkiye'yi ise Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay temsil edecek.

Törene katılacak isimler arasında BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, Küba Devlet Başkanı Raul Castro, ABD eski başkanları George V. Bush, Bill Clinton, Jimmy Carter ve U2'nun solisti Bono da bulunuyor.

Mandela'nın naaşı daha sonra kortej eşliğinde başkent Pretoria'da önceden belirlenen bir güzergahtan geçirilecek. Kortejin yolculuğu 3 gün sürecek.

Nelson Mandela'nın naaşı Cuma günü de cumhurbaşkanlığı, meclis, başbakanlık ve bakanlıkların olduğu binada katafalka koyulacak.

Mandela Pazar günü çoçukluk ve emekililik yıllarını geçirdiği köyü "Qunu"da son yolculuğuna uğurlanacak. Mandela köyünde aile üyelerinin ve az sayıda davetlinin katılacağı törenle toprağa verilecek.

Güney Afrika eski lideri Nelson Mandela yaşamının 27 yılını hapiste geçirdikten sonra 1994 yılında ülkesinin ilk siyah devlet başkanı olmuştu. Mandela 1993’te Nobel Barış Ödülü'ne layık görülmüştü.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...