ABD Ordusu’nun tarihindeki en büyük bilgi sızıntısına neden olmakla yargılandığı davada dün 35 yıl hapse mahkum olan Er Bradley Manning, kadın olmak istediğini açıkladı.

25 yaşındaki Manning, NBC televizyonuna yaptığı açıklamada “Benim adım Chelsea Manning. Ben bir kadınım” dedi.

Çocukluğundan beri kendini kadın olarak gördüğünü belirten Manning, bir an önce hormon tedavisine başlamak ve adını “Chelsea” olarak değiştirmek istediğini söyledi.

Manning, Wikileaks’e sızdırdığı belgeler sebebiyle casuslukla suçlanmış ve 35 yıl hapis cezası almıştı.

Manning’in kendi kimliğiyle olan mücadelesi, mahkemede sürecindeki savunmasında kilit rol oynamıştı. Manning ile ilgilenen teraspist de dahil olmak üzere savunma tanıkları, Manning’in cinsel kimliğiyle ilgili sorunları olduğunu ve bunun akıl sağlığını etkilediğini düşünüyordu. 

Manning, 2010 yılında bir ordu danışmanına bu fotoğrafı yollamış.
Manning, 2010 yılında bir ordu danışmanına bu fotoğrafı yollamış.

GEREKİRSE YASALARA BAŞVURACAK
Manning'in avukatı David Coombs, Mannig'in cezasını çekeceği Kansas'taki Fort Leavenworth'a gönderildikten sonra hormon tedavisine başlamak istediğini, buna izin verilmezse yasal yollara başvurmayı düşündüğünü belirtti.

Coombs, müvekkilinin cinsiyet değişikliği için bıçak altına yatıp yatmamak konusunda kesin bir şey demediğini söyledi. Avukatı, Manning'in yaptığı açıklamanın zamanlaması hakkında da, "Davanın bu konu nedeniyle geri planda kalmasını istemedi" dedi.

KADINLIK DUYGUSUNU BASTIRDI
BBC'nin haberine göre, 2009 yılında orduya katılan Manning, bu kararında hem üniversite için para biriktirmek hem de kadın olma duygusunu bastırmak istiyordu.

Orduya katılmasının ardından savaş nedeniyle ruh hali giderek bozulan ve ailesi ile arkadaşlarından uzaklaşmaya başlayan Manning, Mayıs 2010'da Irak ve Afganistan savaşları hakkında binlerce gizli belge ve çok sayıda videoyu sızdırmıştı.

Manning, neden olduğu sızıntıyla ABD'nin dış politikası ve ordusuna dikkat çekerek dünyayı değiştirmek istediğini söylemişti. Manning, geçtiğimiz ay başlayan ve dün sonuçlanan davada, ilk kez eylemleri nedeniyle ABD'den özür dilemişti.