"Mantık dışı taleplere boyun eğmeyeceğiz"

Yunanistan Başbakanı Çipras, Yunanistan’ın mantık dışı taleplere boyun eğmeyeceğini söyledi.

Haberler - Anadolu Ajansı 06.06.2015 - 00:35

"Mantık dışı taleplere boyun eğmeyeceğiz"

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, kredi kuruluşlarının öne sürdüğü koşulların gerçekçi olmayan zor koşullar olduğunu belirterek, Yunanistan’ın mantık dışı taleplere boyun eğmeyeceğini söyledi.

Çipras, mecliste siyasi parti liderlerinin katıldığı gündem dışı toplantıda yaptığı bilgilendirme konuşmasında, dört aylık müzakerelerden sonra kreditörlerin ortaya koyduğu tutumun kendisini şaşırttığını belirtti.

Atina'ya sunulan raporda, Brüksel'de uzlaşmaya varılan konuların yer almadığını savunan Çipras, "Böyle bir şey beklemiyordum. Anlaşılan bizim uzlaşmacı yaklaşımımız ve iyi niyetimiz zafiyet olarak algılandı. Beş yıllık kemer sıkma politikalarının ardından öne sürülen bu yeni koşulları kabul edebilecek bir Yunan milletvekilinin bulunduğunu düşünmüyorum. Kurumların tekliflerini kabul ediyor musunuz, yoksa etmiyor musunuz, bilmek istiyorum" dedi.

Başbakan Çipras, Yunanistan ile kreditörleri arasında ihtiyaç olan şeyin aslında bir anlaşma olmadığını, Yunanistan'ın Euro Kuşağı'ndan çıkacağı tartışmalarına, gerçekçi olmayan faiz dışı kredi beklentileri ile başarısız kemer sıkma politikalarına son verecek ve borcun sürdürülebilirliğini güvence altına alacak toplu ve nihai bir çözüme ihtiyaç bulunduğunu söyledi.

Hükümetin ilk baştan itibaren bu yönde çaba gösterdiğini ve ülkenin borç sorunu çözülmeden herhangi bir anlaşmaya imza atmayacağını ifade eden Çipras, "Zaman tükeniyor ancak, sadece Yunanistan için değil herkes için tükeniyor. Herkes için sorumluluk anı. Sizleri bu milli çabayı samimiyetle desteklemeye çağırıyorum. Bize sunulan rapor Avrupa için kötü bir an, geri alınacağını umuyorum" diye konuştu.

Başbakan Çipras, kurumların teklifi nedeniyle oluşan olumsuz atmosfere rağmen, anlaşmaya her zamankinden daha yakın olunduğunu ifade etti.

Alexsis Çipras, "Dünkü büyük geri dönüşe rağmen şu anda anlaşmaya daha yakın olduğumuza inanıyorum. Artık açıkça görülüyor ki, Yunan tarafı gerçekçi bir çözüm çerçevesi sunmuştur ve para birliğini belirleyen kurallara karşı umursamaz değildir. Yunanistan kendisi için olduğu kadar, Avrupa'nın geleceği ve Avrupa'nın Yunanistan'da yeniden yasallığını kazanması için de mücadele ediyor" ifadelerini kullandı.

Avrupa ülkelerinin nefeslerini tutmuş bir şekilde Yunanistan ile ilgili gelişmeleri merakla izlediğini ifade eden Çipras şunları kaydetti:

"Yunanistan'ın cezalandırılmasının sadece Yunanistan’a zarar vereceğini inananlar büyük yanılgı içerisindeler. Böyle bir durumda bilsinler ki, Güney Avrupa ülkeleri için de çanlar çalacak. Bu mücadele sadece Yunanistan'ı değil, tüm Avrupa halklarının geleceğini ilgilendiriyor. Mücadeleyi biz kazanırsak, herkes kazanacak. Tüm olumsuzluklara rağmen önümüzdeki günlerde Yunan tezlerinin haklılığı anlaşılacaktır."

Sayfa Yükleniyor...