Masayı terk eden Rum liderden ilk açıklama: Ben kaçmadım

Kıbrıs'ta çözüm için 20 aydır yürütülen müzakerelerde bugün kapıyı çarparak müzakere masasını terk eden Rum lider Nikos Anastasiadis'den kriz sonrası ilk açıklama geldi. Anastasiadis, “Birkaç dakika ara istedim, geri döndüğümde Akıncı gitmişti. BM arabulucusu Eide de Akıncı’nın gittiğini farketmedi” dedi.

16.02.2017 - 16:38 | Son Güncelleme : 16.02.2017 - 16:39

kıbrıs bm enosis müzakere160217.jpg

Enosis krizi sonrası müzakere masasını terk eden Rum lider Anastasiadis, “Akıncı’yı masaya çağırıyorum, koşulsuz olarak masaya dönmeli. Türk lideri diyaloğun devamı ve iki toplumun ortak çıkarları için ciddiyetle davranmaya davet ederim” şeklinde konuştu.

“Toplantıyı ben değil sebepsiz yere Akıncı terketti”

BM temsilcisi Eide’nin Enosis kararının yanlış olduğunu belirterek Türk tarafının haklı olduğunu söylemesi üzerine öfkelenen Rum lider Anastasiadis'in “söyleyecek bir şey yok” diye kapıyı vurup sigara içmeye gittiği belirtiliyor.

Cumhurbaşkanı Akıncı’nın açıklamaları üzerine konuşan Anastasiadis, “Basından duydum Akıncı masadan kaçtığımı söylüyormuş. Oysa gerçek olan kendisinin hiç sebepsiz yere izahatsız masadan kaçmış oluşudur” iddasında bulundu.

Nikos Anastasiadis’in açıklaması şu şekilde:

“Akıncı, Enosis oylaması konusunda kamuoyuna söylediklerinin aynısını bize de tekrarlamıştır. Ben de kendisine Kıbrıs Türk toplumunun endişelerini anladığımı izah ettim."

"Kendisine dedim ki hedeflediğimiz çözüm ne Enosis'tir ne de Taksim. BM Güvenlik Konseyi ve bizim Ulusal Konsey kararlarımız bağlamında bir çözümdür"

"Kıbrıs Türk toplumunca yanlış anlaşılmış bazı hususlara dikkat çektim, vardığımız ilerlemenin önemine vurgu yaptım, diyaloğun devam etmesi gerektiğinin altını çizdim. Özlü görüşmelerin anlaşıldığı şekilde devam etmesi gerektiğini söyledim."

"Türkiye'nin dayattığı ne de tüm Kıbrıs halkının çıkarlarına uymayacak bir çözüme karşı olduğumuzu söyledim. Bir kez daha belirtmek isterim, durumun Türkiye ve Kıbrıs Türk liderlerince kendi çıkarları uğruna saptırılmasından rahatsızlık duyuyorum."

"Kıbrıs Türk liderini derhal diyaloğun devamı ve iki toplumun ortak çıkarları için ciddiyetle davranmaya davet ederim."

Sayfa Yükleniyor...