ABD seçim yarışını anketlerde önde götüren ABD Başkanı Barack Obama, rakibi Cumhuriyetçi Mitt Romney’yi “Cadılar Bayramı” maskesi satışlarında da geçti.

Daha önceki başkanlık seçimlerinde sonuç, maske satışlarıyla paralellik göstermişti. Cadılar Bayramı için hazırlanan ABD Başkanı Obama’nın maskeleri, Mitt Romney’inkilerden yüzde 30 oranında daha fazla sattı.

ABD’nin en büyük kostüm satış dükkanlarından BuyCostumes.com ve Spirit Halloween Stores’un paylaştığı satış rakamlarına göre bu yıl satılan başkanlık maskelerinin yüzde 69’u Barack Obama’ya ait. Romney'nin maskaleri ise yüzde 31 oranında satış başarısı gösterdi.

MASKE SATIŞLARI BAŞKANLIK YARIŞI İÇİN İPUCU VERİYOR
Amerikan ABC televizyonunun haberine göre, Spirit Halloween Stores Genel Müdürü Steven Silverstein maske satışlarıyla ilgili, "Son 20 yılda yapılan bütün başkanlık seçimleri, bizim maske satışlarımızla aynı doğrultuda sonuçlandı” ifadelerini kullandı.

Bundan önce yapılan satışlarda, Bill Clinton maskeleri Bob Dole karşısında yüzde 30 fazla satış yapmış ve seçimlerin sonunda ABD Başkanı seçilmişti. Yine Cumhuriyetçi Başkan George W. Bush maskeleri, Al Gore karşısında yüzde 14 fazla satış gerçekleştirmişti.

Bush ikinci kez seçilirken maskeleri de John Kerry karşısında yüzde 30 daha fazla satmıştı. 2008'deki seçimlerde Obama maskeleri yüzde 60, Cumhuriyetçi aday John McCain'in ise, yüzde 40 oranında alıcı bulmuştu.

Maske satışlarıyla ilgili veriler, Demokrat ve Cumhuriyetçi eğilimleri olan eyaletlerde çok farklı istatistikler ortaya koydu.

Cumhuriyetçilerin kalesi sayılan Teksas eyaletinde Obama'nın, Demokratların güçlü olduğu Massachusetts eyaletinde ise Mitt Romney’nin maskeleri daha fazla sattı.