Mavi Marmara raporu ertelendi

Birleşmiş Milletler'in Mavi Marmara baskınıyla ilgili raporunun yayınlanması bir kez daha ertelendi.

22.08.2011 - 11:53

Mavi Marmara raporu ertelendi

BM'nin Mavi Marmara raporunun açıklanması ertelendi. Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Selçuk Ünal, Mavi Marmara raporunun açıklanmasının ertelendiğini, erteleme talebinin İsrail tarafından yapıldığını söyledi.

Ünal, "Bu erteleme talebi de diğerleri gibi İsrail tarafından geldi" dedi. Öte yandan, İsrail'deki haber sitelerinden Ynet, "Türkiye'nin BM'den, Mavi Marmara gemisiyle ilgili Palmer raporunun yayımlanmasının 10 gün daha ertelenmesi talebinde bulunduğunu" öne sürmüştü. Ynet'in İsrailli siyasi kaynaklara dayandırdığı haberinde, Türkiye'nin talebinin kabul edileceğinin tahmin edildiği de belirtilmişti. Palmer raporunun, yapılan iki ertelemenin ardından, yarın yayımlanması bekleniyordu.

İSRAİL: TALEP TÜRKİYE'DEN GELDİ
İsrailli yetkililer, erteleme kararının Türkiye'nin isteği üzerine alındığını söyledi. Jerusalem Post gazetesi de, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki Mun'un, İsrail hükümetine, raporun yayımlanmasının bir kez daha ertelendiğini ilettiğini yazdı.

UZLAŞMA İÇİN EK ZAMAN
Genel Sekreter, ertelemeye gerekçe olarak da iki ülkenin uzlaşmasına ek zaman vermeyi gösterdi. Raporda, İsrail'in Gazze Şeridi'ne uyguladığı deniz ablukası ve bu ablukayı kırmak isteyen gemilere müdahale hakkına destek verildiği belirtiliyor.

Raporda, İsrail'in Mavi Marmara gemisini engellemek için aşırı güç kullandığına işaret ediliyor, ancak Netanyahu hükümetinden özür talebinde bulunulmuyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...