Mayon her an patlayabilir

Bir haftadır aktifleşen Mayon Volkanı için alarm seviyesi 4'e yükseltildi. Bu bölgede her an patlama olabileceğini gösteriyor.

Haberler 24.12.2009 - 14:13

Mayon her an patlayabilir

Üç yıl aradan sonra faaliyete geçen Filipinler'deki Mayon Volkanı'nda patlamalar devam ediyor. Alarm seviyesi 4'e çıkarılırken, yaklaşık 50 bin kişi bölgeden tahliye edildi. Bu alarm seviyesi Mayon'da her an yıkıcı bir patlama olabileceği anlamına geliyor.


Mayon Volkanı yaklaşık bir haftadır faaliyete geçti ve artık püsküren lavların yerleşim birimlerine ulaşmak üzere olduğu bildiriliyor. Filipinler'in orta kısmında yer alan Mayon Volkanı'nın 6-8 kilometre yakınındaki yerleşim birimleri boşaltılımaya başlandı.

Son bir haftada bölgeden 50 bine yakın kişi tahliye edildi. Ancak tahliye edilenlerin konakladığı geçici barınaklarda yaşam koşullarının zor olduğu belirtiliyor.

Bölgedeki büyük tehlikeye rağmen, gizlice evlerine dönmeye çalışanlar olduğu bildiriliyor. Volkanın patlaması durumunda ekinlerinin de yok olacağını söyleyen köylüler, her ne pahasına olursa olsun ekinleri satmak zorunda olduklarını söylüyor. Askerler ise halkı bölgeden uzak tutmak için nöbet tutuyor.

Mayon Volkanı son 400 yılda en az 50 kez faaliyete geçti.

Ateş çemberinden kaçış

Sayfa Yükleniyor...