İlişkili Haberler

Aynı zamanda ABD Senatosu Silahlı Hizmetler Komitesi Başkanı olan McCain, "Beşşar Esad'in yaptıkları ABD'nin müdahalesini gerektiriyordu, bu saldırı aynı zamanda dünyaya önemli bir mesaj yolladı" dedi.

Basın mensuplarına açıklamalarda bulunan senatör John McCain, saldırı sonrasında Başkan Donald Trump'la telefonda görüşerek saldırıyı değerlendirdiğini belirtti.

McCain, "Başkan berbat bir olaya müdahale etti. Kongre'nin iznini almadığı yönünde eleştiriler var fakat ben Başkan'ın bu önemli noktada aldığı kararı destekliyorum" şeklinde konuştu.

McCain, Esad'e yönelik ABD'nin saldırılarının devamını beklemediğini fakat Özgür Suriye Ordusu'na destek verilmesi ve Suriye'de uçuşa kapalı bölgelerin oluşturulması gerektiğini kaydetti.

Senatör McCain, "Bu saldırı diğer ülkelere karşı önemli bir sinyaldi. Bu saldırı aynı zamanda 8 yıllık başarısız bir Suriye stratejisinin değişimi için bir başlangıç olmalı" ifadesini kullandı.

Suriye'de uzun vadede sorunun terör örgütü DAEŞ olduğunu vurgulayan McCain, kısa vadede ise Esad'e karşı önlem alınması gerektiği belirtti.