Medeniyetlerin çatıştığı 11 Eylül

Bu yıl 11 Eylül anma törenleri, ikiz kulelerin bulunduğu yere cami yapılması planları ve Kur'an yakma eyleminin yarattığı gerilime sahne oluyor.

Haberler 11.09.2010 - 16:15

Medeniyetlerin çatıştığı 11 Eylül

Yaklaşık 3 bin kişinin ölümüyle sonuçlanan 11 Eylül saldırılarının üzerinden 9 yıl geçti. New York’ta teröre hedef olan ikiz kulelerin olduğu alanda yine anma etkinlikleri yapılacak, yas tutulacak. Ancak bu yılın ayırt edici özelliği, ikiz kulelerin olduğu bölgede cami yapılması planlarının yarattığı gerilim.

Bu yıl 11 Eylül törenlerine cami tartışmaları damgasını vurmuş durumda. İkiz kulelerin bulunduğu alana yakın bir yerde "cami" inşa edilmesine karşı çıkanlar, saldırıların yıldönümünde protesto gösterileri düzenleyecek. "Cami" planını protesto gösterisinde konuşma yapacak isimlerden birisi de göçmen ve İslam karşıtı görüşleriyle bilinen Hollandalı aşırı sağcı politikacı Geert Wilders olacak.

Öte yandan Amerika'daki Müslümanlar da çeşitli kampanyalarla seslerini duyurmaya çalışıyor. Özellikle ABD’li aşırı sağcı rahip Terry Jones’un sonradan vazgeçtiği ‘Kur’an yakma eylemi’ de gerilimi iyice tırmandırmış durumda. Jones, bugün hem 11 Eylül törenlerine katılmak hem de cami ve İslam kültür merkezi projesini yöneten Florida imamı Faysal Abdülrauf işe görüşmek için New York’a gitti.

NBC televizyonunda Kur’an yakma eylemi için son kararı sorulan Jones, bu fikirden tamamen vazgeçildiğini, ne bugün ne de bundan sonra böyle bir eyleme kalkışacaklarını açıkladı.

Bu arada 11 Eylül saldırılarının yıl dönümü vesilesiyle bir açıklama yayınlayan Taliban: ABD’nin Afganistan’dan çekilmekten başka şansı olmadığını savundu.

Taliban örgütü, ABD'nin Afganistan'a barışı getirme şansını kaybettiğini ve ülkeden koşulsuz olarak çekilmekten başka çaresinin olmadığını iddia etti. Açıklamasında, "11 Eylül'ün üzerinden 9 yıl geçtikten ve Afganistan'da muhtemel tüm askeri çözümler denendikten sonra, ABD bu ülkeye barışı getirme konusundaki tüm şansını kaybetti" ifadesi kullanıldı.

ÖRGÜTLER STRATEJİ DEĞİŞTİRDİ
11 Eylül törenleriyle eşzamanlı olarak ülkede yeni bir de terör raporu açıklandı. Rapora göre El Kaide ve ona destek veren örgütler strateji değiştirdi.

Terör uzmanlarından oluşan komisyonun yazdığı 43 sayfalık raporda El Kaide'nin artık 11 Eylül saldırısı gibi büyük eylemlerden çok, ufak ancak ses getiren eylemleri tercih ettiği belirtiliyor. Raporda, ABD'nin artık kendi yetiştirdiği teröristlerle karşı karşıya olduğu vurgulanıyor.

Komisyona göre, El Kaide gibi terör örgütleri ülke içinden eleman topluyor ve eğitim için yurtdışındaki kamplara yolluyor. Terör örgütlerinin adam toplamak için interneti daha etkin kullandığı da raporda dikkat çekilen unsurlar arasında.

Sayfa Yükleniyor...