Medvedev, iç istihbarattan sorumlu Federal Güvenlik Servisi'nin (FSB) üst düzey yetkilileriyle bugün yaptığı toplantıda, Kafkasya'daki teröristlerin başkanlık seçimini eylemlerini artırma bahanesi olarak kullanabileceğini belirterek, FSB'den teröristlerin tahriklerini ve olası eylemlerini önlemek için tedbirlerini artırmasını söyledi.

FSB'nin geçen yıl 8 terör olayını engellediğini belirterek, ''2011 yılında FSB 8'i terör eylemi olmak üzere toplam 94 suç olayını önceden engelledi. Bu tip suçları önlemeye yönelik çabaların artırılmasına karşı söz konusu eylemler tam anlamıyla engellenebilmiş değil'' dedi.

'199 AJAN AÇIĞA ÇIKARILDI'
Medvedev, 2011 yılında FSB'nin 41 dış istihbarat görevlisinin eylemlerini engellediğini belirterek, ''Yabancı istihbarat servislerinin 199 ajanı açığa çıkarıldı. Bunların 26'sını Rus vatandaşları oluşturuyor. FSB'nin 2011 yılındaki karşı istihbarat faaliyetleri yabancı istihbarat örgütlerinin Rusya'daki çalışmalarının bitmediğini çok net olarak göstermekte. Son dönmede bunlar siyasi enformasyonla ilgilenmekte. Bu açıdan Rusya'daki siyasi sürece yönelik etki girişimlerine çok çabuk şekilde karşılık verilmeli'' şeklinde konuştu.

Devlet güvenliğinin güvence altına alınmasını sağlayan sistemin iyileştirilmesi gerektiğini ifade eden Medvedev, ''Bunu güçlendirmek için elimizden gelen her şeyi yapacağız. FSB'nin kilit görevlerinden biri de terörle mücadele etmektir'' diye konuştu.

FSB'nin 7 ana görevi bulunduğunu ve bunun ilkinin seçim sürecinde güvenliği sağlamak olduğuna işaret eden Medvedev, diğerlerini ''İnsanların toplu olarak bulundukları yerlerin güvenliğinin güçlendirilmesi, enformasyon alanındaki tehditleri etkisiz hale getirme, Eylül ayında Vladivostok'ta yapılacak APEC zirvesinin güvenliğini sağlama, ülkedeki iç siyaseti etkilemeye çalışan dış güçleri engelleme, sanayi espiyonaj girişimlerine karşı koyma, Rusya'nın Kuzey Kutbu'ndaki ve sınır bölgelerindeki çıkarlarını güvence altına almak'' olarak sıraladı.

Zengin enerji yataklarının olduğuna inanılan Kuzey Kutbu'ndaki Rus çıkarlarının korunması için ilave tedbirler alınması gerektiğini söyleyen Medvedev, ''Denizdeki biyolojik kaynakların korunmasıyla ilgili konularda da önlem alınması gerekmekte'' diye konuştu.