Arjantin'de bölge ülkelerinin en büyük medya devlerinden biri olan Clarin Grubu'nun sahibi Ernestina Herrara de Noble'nin evlatlık çocukları hakkında açılan davada artık sona gelindi.

Çocuğun, biyolojik anne ve babasının cunta rejiminin kurbanlarından olabilecekleri düşünülüyor.

Bilim adamları bugün, Marcela ve Felipe Noble Herrera'nın geçen hafta mahkeme kararıyla teslim ettiği giysilerden DNA örnekleri almaya başlıyor.

Bu örnekler 1983 yılında sona eren askeri yönetim sırasında işkence edilerek öldürülen yüzlerce kişinin akrabaları tarafından verilen örneklerle karşılaştırılacak.

İŞKENCE MERKEZLERİNDE DOĞUM YAPAN KADINLARDAN BİRİ
Kurban yakınlarının kurduğu örgütler, 2001 yılında iki kardeşin biyolojik annesinin gizli işkence merkezlerinde doğum yapan yüzlerce kadından biri olduğunu iddia etmişti.

Bu kişiler daha sonra ülkenin eski askeri hükümetinin yetkilileri tarafından siyasi muhalif oldukları gerekçesiyle öldürülmüştü.

Bu örgütler arasında yer alan Plaza de Mayo Büyükanneleri adlı grup, iki çocuğun üvey annesi Ernestina Herrara de Noble'nin, çocukları bundan 34 yıl önce askeri hükümet yetkililerinin yardımıyla yasadışı olarak evlat edindiğini iddia ediyor.

ÜVEY ANNEMİZ ALEYHİNE MALZEME OLMAK İSTEMİYORUZ
Marcela ve Philipe Noble Herrera ise verdikleri röportajlarda özel hayatlarının gizliliğinin devlet eliyle ihlal edildiğini söylemişlerdi.

İki kardeş, üvey anneleri aleyhine açılacak bir davaya malzeme vermek istemediklerini söylemişlerdi.

Ernestina Herrara de Noble'nin avukatı ise DNA testinde sonuç pozitif çıksa bile müvekkilinin çocukları evlat edinirken böylesi bir olasılıktan haberdar olduğunun kanıtlanması gerekeceğini söylüyor.