Mehmet Ali Talat Ankara'da

KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün daveti üzerine, iki günlük çalışma ziyareti için Ankara'ya gitti.

Anadolu Ajansı 13.07.2009 - 12:43

Mehmet Ali Talat Ankara'da

Cumhurbaşkanlığına ait özel ATA uçağıyla KKTC'den ayrılan Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat'ı, Ercan Havaalanın'dan KKTC Cumhuriyet Meclisi Başkanı Hasan Bozer, Türkiye'nin Lefkoşa Büyükelçisi Şakir Fakılı, Maliye Bakanı Ersin Tatar uğurladı.


Daha önce Ankara ziyaretinde Talat'a eşlik edeceği duyurulan KKTC Dışişleri Bakanı Hüseyin Özgürgün, Talat'ın heyetinde yer almıyor. Talat'a ziyareti sırasında, Kıbrıs müzakerelerinde değişmeyen heyeti eşlik ediyor.

KKTC Cumhurbaşkanı Talat, havaalanında yaptığı açıklamada, çalışma ziyareti için Ankara'ya gittiğini belirterek, ziyaretinde, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış ile görüşeceğini, temaslarını yarın öğleye kadar tamamlayacağını söyledi.

"Kıbrıs sorunu konusunda devam eden müzakere süreci içinde Türkiye ile birinci elden değerlendirme yapma ihtiyacını bu ziyaretin gidermiş olacağını" ifade eden Talat, temaslarının yararlı geçeceğinden emin olduğunu belirtti.

Ankara ile istişarelerin zaten devam ettiğini belirten Talat, gözden geçirmenin, gelinen bu aşamada yararlı olacağını kaydetti.

Talat, KKTC Dışişleri Bakanı Özgürgün'ün Ankara ziyaretine katılmamasıyla ilgili bir soru üzerine, "Dışişleri Bakanı katılmayacağını bildirdi. Bunu değerlendirmek bana düşmez. Kararı veren, kararını vermiştir. Bu soruyu ona sormanız lazım. Bize intikal etmiş bir şey yok" dedi.

Talat, Özgürgün'ün ziyarete katılmama gerekçesiyle ilgili olarak, "Daha önce söz konusu, görüşeceğimiz kişilerle görüştüğü için katılmayacağını bildirmiştir. Bunun dışında da başka bir bilgimiz yoktur" diye konuştu.

BAŞBUĞ İLE GÖRÜŞME YOK
Talat, başka bir soru üzerine, Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ Ankara dışında olacağı için onunla görüşemeyeceğini söyledi.

KKTC Cumhurbaşkanı Talat, Ankara'daki temasları çerçevesinde saat 11.00'de Cumhurbaşkanı Gül ile Çankaya Köşkü'nde bir araya gelecek.

Talat ile Gül, görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenleyecekler. Basın toplantısının ardından, Cumhurbaşkanı Gül'ün KKTC Cumhurbaşkanı Talat onuruna vereceği öğle yemeğine geçilecek.

Talat, saat 16.30'da Sheraton Otelinde Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış'ı kabul edecek.

Dışışleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile Saat 18.00'de Dışişleri Bakanlığında görüşecek olan Talat, daha sonra Davutoğlu'nun, onuruna vereceği akşam yemeğine katılacak.

KKTC Cumhurbaşkanı Talat, yarın da Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile saat 11.00'de Başbakanlıkta bir araya gelecek.

Talat, bu görüşmenin ardından, saat 14.00'te özel ATA uçağıyla KKTC'ye dönmek üzere Ankara'dan ayrılacak.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...