Meksika 6.9'la sallandı

Meksika 9 dakika arayla 6.9 ve 6.2 büyüklüğünde iki depremle sallandı. ABD Jeolojik Araştırma Merkezi, 6.9 büyüklüğündeki depremin Meksika'nın Sonora bölgesinde 150 kilometre açıkta meydana geldiğini açıkladı. Deprem 10 kilometre derinlikte meydana geldi.

12.04.2012 - 10:42

Meksika 6.9'la sallandı

Endonezya'nın Sumatra adası açıklarında Hint Okyanusu'nda dün meydana gelen 8.6 ve 8.2 büyüklüğündeki depremler sonrasında Meksika üç ve ABD'de bir kez depremle sallandı. 

Sonora'daki depremler öncesi Meksika'nın başkenti Meksiko'nun 384 kilometre uzağında 6.5 büyüklüğünde bir deprem daha olmuştu. Başkent Meksiko'da hissedilen deprem sonrasında halk panik içinde sokaklara dökülmüştü.

Depremin merkez üssünün bulunduğu Miçoacan eyaleti yetkilileri, depremde can kaybı ya da herhangi bir hasar olmadığını belirtmişti.

Amerikan Jeolojik Araştırma Merkezi, 6.5'lik depremin büyüklüğünü ilk önce 7.0 olarak duyurmuştu.

ABD'DE 5.9 BÜYÜKLÜĞÜNDE DEPREM
ABD'nin Oregon eyaleti sahilleri açıklarında gerçekleşen 5.9 büyüklüğündeki depremde ise can ve mal kaybı olmadı. Deprem sonrası bölgede yaşayan halk panik yaşadı.

ENDONEZYA'DA 5 KİŞİ ÖLDÜ
Endonezya'da Açe bölgesinde dün meydana depremlerde 5 kişinin öldüğü açıklandı. 2 kişi kalp krizinden 1 kişiyse geçirdiği şok nedeniyle yaşamını yitirdi. Büyük korku yaşayan Endonezyalılarsa geceyi camii  ve çadırlarda geçirdi.

Depremler büyük bir yıkım veya tsunamiye yol açmadı. Ama depremin ardından panik içinde yüksek kesimlere kaçan halk geceyi de tetikte geçirdi. Birçoğu evlerine dönmeyerek camilerde sabahladı. Halkın bir bölümü de  çadılarda yattı. Bazılarıysa tedirgin olsalar da evlerinde kalmayı tercih etti.

Uzmanlar 8,6 büyüklüğündekisarsıntının son 50 yılın en büyük altıncı depremi olduğu vurgulanıyor. Ancak depremin yanal atılımlı olduğu, ve bu nedenle 2004'teki gibi tsunami oluşturmadığı belirtiliyor. 2004'te aynı bölgede meydana gelen 9,1 büyüklüğündeki depremin ardından oluşan tsunami ,Hint Okyanusu’na kıyısı bulunan 10 kadar ülkeyi vurmuş, yaklaşık  230 bin kişi yaşamını yitirmişti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...