Meksika Devlet Başkanı'na intihal suçlaması

Meksika Devlet Başkanı Enrique Pena Nieto'nun mezun olduğu üniversite, devlet başkanının bitirme tezinde bilgi hırsızlığı yaptığını açıkladı.

Haberler - ntv.com.tr 31.08.2016 - 13:08

Meksika Devlet Başkanı'na intihal suçlaması

Meksika'daki The PanAmerican Üniversitesi tarafından yapılan açıklamada 1991 yılında hukuk bölümünden mezun olan Devlet Başkanı Enrique Pena Nieto'nun bitirme tezinden başka yazarların fikirlerini kullandığı ama gerekli referansları göstermeyerek akademik intihal yaptığı belirtildi.

Üniversite yaptığı açıklamada intihal (İngilizce: Plagiarism) kelimesini kullanmaktan kaçındıysa da sözcüğün anlamı olan, "başka eserleri referans göstermeden kullanmak" ibaresini ekledi. Nieto'nn o dönemki kuralları çiğnemediği için herhangi bir yaptırıma maruz kalmadığı da açıklamaya eklendi.

Kuralların zaman içerisinde sertleştiği ama yeni kuralların eski öğrencileri etkilemediği belirtildi. Meksika'daki Aristegui Noticias haber sitesindeki bir haberde Devlet Başkanı'nın yüzde 29'luk alıntılama oranıyla izin verilen sınırın üstüne çıktı. Nieto'nun ayrıca Meksika eski Devlet Başkanı Miguel de la Madrid'in tezinden de 20 paragraflık bir bölümü değiştirmeden aldığı iddia edildi.

TRUMP PENA'YLA GÖRÜŞECEK

ABD'de Cumhuriyetçiler'in başkan adayı iş adamı Donald Trump, bugün yapması beklenen göçmenlik planıyla ilgili konuşmasından önce Meksika Devlet Başkanı Enrique Pena Nieto ile görüşeceğini açıkladı.

Donald Trump twitter hesabından "Meksika'nın Devlet Başkanı Enrique Pena Nieto'nun davetini kabul ettim ve onunla buluşmak için çok sabırsızlanıyorum." mesajını paylaştı. 

Sayfa Yükleniyor...