Meksika İçişleri Bakanlığı Ulusal Kamu Güvenliği Sistemi ülke genelindeki rapor edilen kayıp sayısını 32 bin 218 olarak açıkladı. Belirtilen rakama bildirilmemiş kayıp vakalarının dahil olmadığı bildirildi.

Latin Amerika ülkesi Meksika'da, pek çok eyalette kayıplarla ilgili soruşturmalar yürütülse de bu soruşturmaların çok yavaş ilerlediği kaydedildi. Meksika İçişleri bakanlığı tarafından onaylı bir arama sisteminin olmayışının özellikle geçmişe dönük kayıp vakalarını analiz etmeyi zorlaştırdığı ifade ediliyor.

2 BUÇUK YILDA 8 BİN 500 KAYIP

Şikayet üzerine tutulan ulusal kayıp kişi datasına göre ülkede sadece 2.5 yılda 8 bin 500’ü aşkın kayıp vakası kaydedildi. Bu yılın Ocak ayındaki kayıp sayısı ise 30 bin 942 olarak bildirilmişti. Bu verilere göre 4 ay içinde 1276 insanın kaybolduğu açıklandı.

ÇETELER EN BÜYÜK ŞÜPHELİ

Suç oranı yüksek olan ülkede 2014‘te ülkede 43 öğretmen okulu öğrencisi kaybolmuştu. Ailelerin adalet arayışı sürerken Meksika Hükümeti "öğrencilerin çöplükte çeteler tarafından yakıldığı" iddiasında ısrar etmişti. Ancak 43 öğrencinin, 1968’de Tlatelolco Katliamı’nı anmak için başkent Meksiko'ya giderken polis tarafından durdurulduğu tanık ifadelerinde yer almıştı.