Meksika'da bir gazeteci kaçırıldı

Meksika'da bir gazetecinin silahlı kişiler tarafından kaçırıldı. Meksika'da son iki ayda 5 gazeteci katledildi.

Anadolu Ajansı 20.05.2017 - 12:55

Meksika'da bir gazeteci kaçırıldı

Meksika Ulusal İnsan Hakları Komisyonu tarafından yapılan açıklamada, yerel 6TV televizyon kanalının sahibi ve yöneticisi Salvador Adame'ın, Michoacan eyaletinin Nueva Italia kentinde perşembe akşamı silahlı kişilerce zorla bir araca bindirilerek kaçırıldığı belirtildi.

Yetkililere Adame'ın yerinin bulunması için çağrı yapılan açıklamada, kaçırılan gazetecinin ailesinin ve 6TV'deki meslektaşlarının da korunması istendi.

Ülkenin kuzeyindeki Sinaloa eyaletinin başkenti Culiacan'da pazartesi günü uyuşturucu kaçakçılığıyla ilgili araştırmalarıyla tanınan gazeteci Javier Valdez, çalıştığı Rio Doce gazetesine ait binanın yakınlarında cinayete kurban gitmişti. Valdez'in ölümüyle Meksika'da son iki ayda katledilen gazeteci sayısı beşe yükselmişti.

Devlet Başkanı Enrique Pena Nieto, perşembe günü "gazeteciler ile ifade özgürlüğü savunucularının korunması için eylem" başlığıyla güvenlik kabinesi ve valileri acil toplantıya çağırmıştı. Pena Nieto, toplantının ardından yaptığı açıklamada, "Şiddet günlük hayatın bir parçası olamaz. Gazetecilere karşı işlenen her suç, ifade özgürlüğüne, basına ve tüm vatandaşlara vurulmuş bir darbedir." ifadelerini kullanmıştı.

Konuyla ilgili üç önlem aldıklarını söyleyen ancak önlemler hakkında detaylı bilgi vermeyen Pena Nieto, tehdit altındaki gazetecilere yardım edilmesi ve gazetecilere yönelik suçları araştırmakla görevlendirilen özel savcılık ofisi için daha fazla kaynak ayrılması sözü vermişti.

Meksika gazeteciler açısından dünyanın en tehlikeli ülkelerinden biri sayılıyor. Gazetecileri Koruma Komitesine göre ülkede 1992'den bu yana en az 40 gazeteci görev yaparken hayatını kaybetti.

Sayfa Yükleniyor...