Meksika'da gazeteci kaçırıldı

Meksika'nın güneyinde bir gazeteci silahlı kişiler tarafından evinden kaçırıldı.

Anadolu Ajansı 09.02.2016 - 11:06

Meksika'da gazeteci kaçırıldı

Meksika'da emniyet yetkililerinin yaptığı açıklamaya göre, polis muhabiri Anabel Flores Salazar ülkenin güneyindeki Veracruz bölgesindeki evinden gece saat 2 sularında kaçırıldı.

Yetkililer, Zetas uyuşturucu çetesinin yerel yöneticisi olan Victor Osorio Santacruz 2014 yılında tutuklandığında gazetecinin de Santacruz'un şirketinde çalıştığını iddia etti.

Veracruz eyalet savcıları, polisin soruşturmayı sürdürdüğünü ve çalıştığı yerel gazete Orizaba kentinde bulunan gazeteci Salazar'ın bütün bağlantılarının araştırıldığını belirtti.

New York merkezli Gazetecileri Koruma Komitesi, Salazar'ın kaçırılmasından duydukları endişeyi dile getirerek yetkililere kayıp gazeteciyi bulmak için ellerinden geleni yapmaları çağrısında bulundu.

Komitenin koordinatörü Carlos Lauria'nın açıklamasında, "Veracruz, insanların suçlar ve yolsuzluk hakkında bilgi alma haklarını engelleyerek, basın dünyası için en tehlikeli bölgelerden biri haline geldi. Meksika Federal Yönetimi suçlulara gereken cezayı vererek bu sonsuz şiddet döngüsüne bir son vermeli" ifadesine yer verildi.
Ağustos ayında Orizaba'da bir gazeteci ünlü bir uyuşturucu çetesi patronu ile otururken silahlı 5 kişinin mekana baskın düzenlemesi nedeniyle hayatını kaybetmişti.

Vali Javier Duarte'nin göreve geldiği 2010 yılından bu yana Veracruz'da en az 15 gazeteci öldürüldü, 3 gazeteci ise hala kayıp.

Vilayet yönetimi öldürülen ve kaybolan bu gazetecilerin uyuşturucu kartelleriyle bağlantıları olduğu veya suç kurbanı oldukları iddialarıyla suçlanmakta.

Sayfa Yükleniyor...