Meksika'da uyuşturucu katliamı

Dört büyük uyuşturucu kartelinin bulunduğu Meksika'da, Çihuahua kentindeki uyuşturucu tedavi merkezini basan saldırganlar, aralarında hastane çalışanları ile uyuşturucu tedavisi görenlerin bulunduğu 19 kişiyi öldürdü.

Haberler - Anadolu Ajansı 11.06.2010 - 23:14

ABD'nin New Mexico eyalitine komşu, Ciudad Juarez kentinin 350 km güneyinde Çihuahua kentinde kurulu "İman-Yaşam Merkezi" adındaki hastaneyi dün gece basan uyuşturucu karteli saldırganları, 19 kişiyi öldürdü, 4 kişiyi de ağır yaraladı.

Saldırganların, gece 23.00'te hastaları yataklarından kaldırarak koridora getirdiği, daha sonra da diz çöktürerek tabanca ve tüfeklerle kurşun yağmuruna tuttuğu öğrenildi.

Saldırı sonrası hastaneden rahatlıkla kaçan katillerin, "Burada öldürdülenler suçlu ve haindirler" yazılı bildiriler attıği açıklandı.

ABD'nin New Mexico eyaleti El Paso kentine komşu Çihuahua emniyet müdürlüğünün açıklamasına göre, "İman-Yaşam" tedavi merkezi papazı Rene Castillo'nun, hastanenin başhekimi Christian Rey Roamirez'e telefon etmesiyle katliam ortaya çıktı.

Güney Afrika'da bugün Kupası açılış maçına giden Meksika Devlet Başkanı Felipe Calderon'un göreve geldiği 2006 yılından bu yana, ülkede kaçakçılıkla savaşta 23 bin kişi öldü.

Devlet Başkanı Calderon, "En vahşi ve acımasız yöntemleri uygulayan bu uyuşturucu çeteleriyle savaşta, yasaların en etkin biçimde uygulanması şarttır" dedi.

Meksika'da, "uyuşturucunun parasını ödemeyen, polisle işbirliği yapan" herkes uyuşturucu çetelerince ölümle cezalandırılıyor. Ülkede çeteler arası savaş da çok can alıyor.

Son iki yılda, bir kısmı kaçakçılığa karışmış olan 60 hasta, uyuşturucu tedavi hastanelerinde öldürüldü.

Sayfa Yükleniyor...