Meksika’da uyuşturucu savaşı: 9 ölü

Meksika'da güvenlik güçleri ile uyuşturucu kaçakçılığı kartelleriyle bağlantılı olduğu sanılan kişiler arasında çıkan iki ayrı çatışmada 9 kişi öldü, 6 kişi yaralandı. Ölenlerin 7’si polis ve asker.

05.04.2011 - 11:20

Meksika’da uyuşturucu kartellerine karşı başlatılan savaşta yine kan döküldü. Çatışmaların bu seferki adresi El Higo kasabası ile turistik Acapulco kentiydi.

İlk çatışma Meksika Körfezi'ndeki El Higo kasabasında yaşandı. Polislerle 20 kadar silahlı kişi arasında çıkan ilk çatışmada biri kadın, 6 polis hayatını kaybetti. Yetkililer, saldırganların öldürdükleri polislerin silahlarını alarak kaçtıklarını kaydetti.

Eyalet hükümeti, El Higo kasabasında düzenlenen saldırının ardından Meksika ordusunun kasabada yeni bir üs kuracağını duyurdu.

İlk çatışmadan bir kaç saat sonra, Büyük Okyanus kıyısında turistik kent Acapulco'da, askerlerle silahlı kişiler arasında çıkan çatışmada ise 3 kişi hayatını kaybetti, 6 kişi yaralandı.

Polis yetkilileri, silahlı kişilerin bir alışveriş merkezinin kenarında bulunan pazar yerini ateşe vermeleri üzerine çıktığı sanılan çatışmada bir asker ile 2 silahlı saldırgan ölürken, 2 polis, 2 saldırgan, bir asker ve yoldan geçen bir kişinin yaralandığını belirtti.

Polis yetkilileri silahlı kişilerin çıkardığı yangının daha sonra büyüyerek bir süpermarket ile alış veriş merkezinin içinde yeralan sinema salonları ve dükkanların tamamen yanmasına neden olduğu kaydetti.

4 YILDA 35 BİN KİŞİ ÖLDÜ
Meksika'da uyuşturucu kartellerinin uyuşturucu ticaretinin yanı sıra haraç yoluyla gelir elde ettikleri ve haraç ödemeyi reddeden dükkan sahiplerini, dükkanlarını yakarak cezalandırdıkları biliniyor.

Uyuşturucu kartellerinin kanlı savaşına sahne olan Meksika'da, Devlet Başkanı Felipe Calderon, dört yıl önce uyuşturucu kartellerine karşı başlattığı savaşta 40 bin askeri devreye soktu. Uyuşturucu kartellerinin savaşı, 4 yılda 35 bin kişinin hayatına mal oldu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...