Meksika'dan Forbes'a kınama

Forbes dergisinin dünyanın en zenginleri listesine, Meksikalı bir uyuşturucu çetesi liderini alması, tepkiye neden oldu.

Anadolu Ajansı 13.03.2009 - 09:45

Meksika, ülkede en çok aranan adam olan, binlerce kişinin ölümününden sorumlu tutulan uyuşturucu çetesi liderini, yıllık dünyanın en zenginleri listesine alan Forbes dergisini kınadı.

Meksika Devlet Başkanı Felipe Calderon, yaptığı açıklamada, "dergiler, Meksika'daki durumla ilgili olarak yalan söylemek ve saldırmakla kalmıyor üstüne üstlük suçluları övüyor" diye konuştu.

Başsavcı Eduardo Medina Mora da, Forbes'un, "Meksika ve yurt dışında aranan bir suçlunun acınacak faaliyetini, dürüst iş adamlarınınkiyle karşılaştırarak suçu savunduğunu'' kaydetti.

Meksika'da 2001'de hapisten kaçtıktan sonra ABD'ye uyuşturucu kaçakçılığının hakimiyetini ele geçirmek için cinayetlere giriştiği bildirilen Joaquin Guzman, 1 milyar dolar olarak tahmin edilen servetiyle Forbes'un en zenginler listesine girmişti.

Amerikan finans çevrelerinin dergisi Forbes, Guzman'ı, dünyanın en zenginler listesinin 701'inci sırasına, diğer yaklaşık 1 milyar dolar serveti olanların yanına yerleştirmişti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...