Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: Menbiç'e operasyon henüz başlamadı

Fırat Kalkanı Harekatı ile ilgili soruları yanıtlayan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "El Bab'da DAEŞ temizliği bittikten sonra Menbiç'e doğru gideceğiz ancak operasyon henüz başlamadı" dedi.

ntv.com.tr 02.03.2017 - 13:55 | Son Güncelleme : 02.03.2017 - 14:11

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: Menbiç'e operasyon henüz başlamadı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Fırat Kalkanı Harekatı çerçevesinde El Bab'dan DAEŞ'in temizlenmesi ve Menbiç'e olası operasyonla ilgili açıklamalarda bulundu.

"El Bab'da DAEŞ temizliği yapılıyor" diyen Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, "Amaç Menbiç'in temizlenip orada yaşayan halka teslim edilmesi. El Bab bittikten sonra Menbiç'e doğru gideceğiz ancak operasyon henüz başlamadı" şeklinde konuştu.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu şunları dile getirdi:

"Bir an önce YPG'nin Menbiç'i terk etmesini talep ediyoruz. O şehirler o şehirlerde yaşayanlarındır. YPG buradan çekilmezse, onları vuracağımızı daha önce de açıkladık."

"ABD'li komutanlar Obama'yı zamanında yanılttı ancak Trump yönetiminin de aynı tuzağa düşmeyeceğini umuyoruz. Bizim YPG veya başka bir terör örgütüyle olan mücadelemiz bizi ABD'yle karşı karşıya getirmemelidir. Terör örgütlerinin yanında hiçbir müttefikimizin durmasını arzu etmeyiz."

"Rejim güçlerinin de doğuya doğru yöneldiğini görüyoruz. Biz ılımlı muhalefet ile Suriye rejiminin karşı karşıya gelmemesi için Rusya ile bir anlaşma yaptık."

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu peşmergeye Suriye'de görev verileceği yönündeki haberlerin de doğru olmadığını söyledi.

Sayfa Yükleniyor...