Menbiç'te PYD ve Esad rejimi sınırdaş oldu

Suriye'de rejim güçlerinin kuzeydoğu yönünde ilerleyerek PYD’nin en büyük grup olduğu Suriye Demokratik Güçleri’nin elindeki Menbiç bölgesiyle önceki gün sınırdaş olmasının yankıları devam ediyor. ABD de Menbiç çevrisine askeri birlik yerleştirdi.

NTV Haber 01.03.2017 - 17:08 | Son Güncelleme : 01.03.2017 - 17:09

suriye menbiç pyd030117.jpg

Suriye'de Esad rejimine bağlı ordu iki gün önce El Bab'ın güneyinden Menbiç'e doğru ilerlemeye başladı.

DAEŞ kontrolündeki 6 küçük yerleşim birimini ele geçiren rejim güçleri, Kürt grupların ağırlıkta olduğu Suriye Demokratik Güçleri'nin kontrol ettiği bölgeye ulaştı.

Böylece batıdaki Afrin-Azez bölgesi ile Menbiç arasında bağlantı kurulmuş oldu.

Uluslararası haber ajansı Reuters bu gelişmeyi, "Doğal kaynak zengini kuzeydoğu ile sanayinin toplandığı rejim arasında koridor oluştu" şeklinde yorumladı.

Ajansın konuyla ilgili analizinde, "PYD’nin denetimindeki kuzeydoğuda ülke petrolünün yüzde 70’i bulunuyor. Rejim bu bölge ile ittifaka hazırlanıyor" denildi.

PYD/YPG’nin ana unsur olduğu Suriye Demokratijk Güçleri rejimin bu hamlesini olumlu karşıladı.

Türkiye'nin desteklediği Özgür Suriye Ordusu ise, Esad rejiminin bu girişimle Rakka yoluna set oluşturduğunu açıkladı.

Amerika’nın Sesi Radyosu'nun Kürtçe internet sayfasında, Amerikan ordusunun bir birliğini Menbiç yakınlarına yerleştirdiğini duyurdu. Fotoğraflı olarak yayımlanan haberde, zırhlı ve ağır silahların bulunduğu birliğin kente karşı girişilecek olası bir saldırıyı önlemek için kullanılacağı vurgulandı.

Haberde Amerikan Merkez Kuvvetler Komutanı general Joseph Vottel'ın yerel askeri güçlere "Menbiç'in koalisyon koruması altında olduğu" yönünde güvence verdiği öne sürüldü.

Sayfa Yükleniyor...