Sevgilisini öldürme şüphesiyle gözaltına alınan Oscar Pistorius'un 4 gündür devam eden kefalet davası sonuçlandı. Yargıç Desmond Nair, Pistorius'u 113 (1 milyon rand) bin dolar kefalet karşılığında serbest bıraktı.

Kız arkadaşı Reeva Steenkamp'ı öldürmekle suçlanan ampute atlet Pistorius, haftada iki kez karakola giderek imza verecek. Pazartesi ve Cuma günleri karakola gidip imza verecek olan Pistorius'un pasaportuna da el konuldu. Yargıç, Pistorius'un cinayet zanlısı olarak yargılanacağı davanın ise 4 Haziran'da başlamasına karar verdi.

ALKOL VE SİLAH YASAĞI
Pistorius denetimli serbestlik kapsamında alkol alamayacak ve ruhsatlı silahlarını da resmi yetkililere teslim edecek. Pistorius ayrıca olayın yaşandığı evden ve görgü tanıklarından uzak duracak, onlarla iletişim kurmayacak.

GÖZYAŞI DÖKTÜ
Pistorius'un kefalet davasına bakan yargıç, zanlının kaçma tehlikesini gösteren bir delil bulunmadığını söyledi. Yargıç davayla ilgili delilleri okurken, cinayetle suçlanan Pistorius'un gözyaşı döktüğü görüldü.

Pistorius kız arkadaşı Reeva Steenkamp'ı "hırsız" zannederek öldürdüğünü iddia ediyor.
Pistorius kız arkadaşı Reeva Steenkamp'ı "hırsız" zannederek öldürdüğünü iddia ediyor.

KARARI SAKİNCE KARŞILADI
Yargıç Desmond Nair'in kefaletle serbest bırakma kararını Pistorius sessiz bir şekilde karşılarken, ailesi ve kendisine destek verenler sevinç gösterisinde bulundu.

Ampute atlet Oscar Pistorius'u cinayetle suçlayan savcı, zanlının yurtdışına kaçma riski bulunduğunu gerekçe göstererek tutuklu yargılanmasını talep etmişti. 

POLİS ŞEFİ DAVADAN ALINMIŞTI
Kız arkadaşı Reeva Steenkamp'ı öldürmekle suçlanan ampute atlet Oscar Pistorius'la ilgili soruşturmayı takip eden dedektif Hilton Botha'nın cinayet zanlısı olduğunun ortaya çıkması nedeniyle, davaya yeni bir dedektif atanmıştı.

Ampute atlet Oscar Pistorius'a kefalet davası boyunca erkek kardeşi Carl Pistorius, kız kardeşi Aimee Pistorius ve babası Henke Pistorius destek verdi.
Ampute atlet Oscar Pistorius'a kefalet davası boyunca erkek kardeşi Carl Pistorius, kız kardeşi Aimee Pistorius ve babası Henke Pistorius destek verdi.

Güney Afrika polis yetkilisi Riah Phiyega, Pistorius'un evinde incelemelerde bulunan polis şefi Hilton Botha'nın 2009'da, cinayete teşebbüsten suçlanması üzerine davaya başka bir dedektifin atandığını açıklamıştı.

Dedektif Botha, 2009'da alkollüyken içinde 7 kişinin olduğu bir midibüse ateş açtığı iddiasıyla mahkemelik olmuş ancak şikayetin geri çekilmesi üzerine dava dosyası kapatılmıştı.

Pistorius'un avukatlarının talebi üzerine, dava dosyasının yeniden açılmasına karar verilmişti.

Güney Afrikalı olimpiyat şampiyonu ampute atlet Oscar Pistorius, 14 Şubat Sevgililer Günü'nde kız arkadaşı Reeva Steenkamp'ı silahla öldürmüştü. Pistorius, olayın bir kaza olduğunu iddia ederken, savcı "cinayet" olduğunu belirtiyor.