Merkel: Burka, yasal olarak mümkün olan her yerde yasaklanmalı

Almanya'da Şansölyelik için 4. kez aday olacağını açıklayan Başbakan Angela Merkel, partisi Hristiyan Demokratlar'ın kongresinde, ülkede burka yasağı getirilmesini istedi. Merkel, "Burka, yasal olarak mümkün olan her yerde yasaklanmalı" ifadelerini kullandı.

Haberler - Anadolu Ajansı 06.12.2016 - 19:47

Merkel: Burka, yasal olarak mümkün olan her yerde yasaklanmalı

Almanya Başbakanı Angela Merkel, genel başkanlığını yaptığı Hristiyan Demokrat Birlik Parti'nin (CDU) bugün Essen kentinde başlayan 29. Olağan Genel Kongresi'nde yaptığı konuşmada, tüm dünya ve insanlık için büyük tehdit oluşturduğu için terörizme karşı mücadelenin tüm ülkeler tarafından sürdürülmesi gerektiğini belirtti.

Suriye’deki iç savaşa değinen Merkel, "Suriye acımasız bir iç savaşın içinde yok oluyor. Burada Rusya ve İran, kendi halkına karşı zalim tutum sergileyen Esed rejimini destekliyor. Halep bu konuda bir simge haline geldi. Bu utanç verici bir şey. Oraya yardım koridorları açılmasını başaramamış olmamız utanç verici ve bunun için mücadeleye devam etmemiz lazım." dedi.

Merkel, insanların Suriye konusundaki duyarsızlığını eleştirerek, "Doğruyu söylemek gerekirse ABD ile yapılan bir serbest ticaret anlaşması Almanya'da yüzbinlerce kişiyi sokağa döküyorsa ancak Halep'teki zalim bombardımanlar neredeyse hiçbir protestoya neden olmuyorsa, siyasi ölçülerde bir şeyin doğru gitmediğine işarettir." şeklinde konuştu.

Avrupa'daki sığınmacı krizine ilişkin Merkel, ülkeye geçen yıl içinde gelen yaklaşık 890 bin kişinin hepsinin ülkede kalamayacağını, herkesin durumunun tek tek inceleneceğini ve durumları Alman yasalarına uygun olmayan kişilerin sınır dışı edileceğini ifade etti.

Avrupa'da yaşayan insanlar için olduğu kadar, kaçakçılık çetelerinin kurbanı olmamaları için sığınmacılara da yardımcı olmaya çalıştıklarını kaydeden Merkel, "Bu suç çetelerinin durdurulması lazım. Bunun için AB-Türkiye anlaşması önemli. Hayat kurtarıyor. Her gün. Bu örnek doğrultusunda, özellikle Afrika devletleri ile de benzer göç ortaklıkları oluşturmaya çalışıyoruz. Buradaki hedefimiz yasa dışı göçü durdurmak, insan hayatı kurtarmak, göç sebeplerine karşı mücadele etmek, insanlara bulundukları ülkelerde gelecek perspektifleri oluşturmak. Çünkü hiç kimse kolay kolay ülkesinden ayrılmaz." değerlendirmesinde bulundu.

Göçün azaltılması ve yönlendirilmesi konusunda ilerleme sağladıklarını ancak bu konuda hala hedefledikleri yerde olmadıklarını belirten Merkel, Avrupa'ya gelen sığınmacıların sayısının azaltıldığını fakat tüm AB ülkelerinin, sığınmacıların paylaşılması konusunda sergilediği dayanışmanın yeterli olmadığını, bu konudaki çabalarını da sürdüreceklerini kaydetti.

"PARALEL TOPLUMLARIN OLUŞMASINI İSTEMİYORUZ"

Almanya'da yaşayan ve yeni gelen tüm insanların yasalara uymalarının şart olduğuna vurgu yapan Merkel, bunun için Uyum Yasası hazırladıklarını ve uyum kurslarının sayısını artırdıklarına işaret etti.

İnsan hakları, kadın-erkek eşitliği, din ve düşünce özgürlüğü gibi temel prensiplerin tartışmaya açık olmadığını ifade eden Merkel, "Paralel toplumların oluşmasını istemiyoruz. Bunun oluştuğu yerlerde müdahale etmeliyiz." dedi.

İnsanlar arasındaki ilişkilerde açık olunması gerektiğini kaydeden Merkel, "Vücudunun tümüyle kapatılması (Burka) toplumumuzda uygun değil ve hukuki açıdan mümkün olan yerlerde yasaklanmalıdır. Bu bize ait değildir." diye konuştu.

Merkel, ülkesinde terör zanlılarına karşı çok sayıda operasyonlar yapıldığına dikkati çekerek, bunun da Almanya'da güvenlik ve istihbarat birimlerinin iyi şekilde çalıştığını gösterdiğini söyledi.

İnsanların Avrupa'nın geleceği konusunda da endişeleri bulunduğunu, bu nedenle mevcut krizleri fırsata dönüştürerek bunlardan daha güçlü bir şekilde ortaya çıkmaları gerektiğini belirten Merkel, "Sadece Avrupa'nın durumu iyi olduğu sürece Almanya'nın durumu da sürekli şekilde iyi olur." yorumunda bulundu.

Merkel, istihdam imkanlarının artırılması ve insanların daha huzurlu yaşayabilmesi için globalleşmenin kaçınılmaz olduğunu, ancak küreselleşmenin daha insancıl şekillendirilmesi gerektiğini ifade ederek, ABD ile imzalanması öngörülen TTIP ve Kanada'yla imzalanan CETA serbest ticaret anlaşmalarının da buna katkı sağlayacağını kaydetti.

Gelecek yıl Almanya'da genel seçimler yapılacağına işaret eden Merkel, seçimlerin kolay geçmeyeceğini söyledi.

Genel seçimlerde CDU'nun yeniden başbakan adayı olan Merkel, "Bana yardım etmeniz lazım" ifadesini kullandı.

CDU'nun 29. Genel Kongresi yarına kadar devam edecek.

Sayfa Yükleniyor...