Merkel kritik ziyaret için Türkiye'ye geliyor

Ankara ile AB arasında sığınmacı krizinin çözümüyle ilgili görüşmeler sürerken, Türkiye bugün önemli bir konuk ağırlayacak. Almanya Başbakanı Merkel bugün İstanbul'da Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Davutoğlu ile bir araya gelecek.

merkel-türkiye-ziyaret-erdoğan181015.jpg

Sığınmacı politikası nedeniyle ülkesindeki eleştirilerin hedefindeki Almanya Başbakanı Angela Merkel, mülteci krizini konuşmak üzere bugün Türkiye'ye geliyor.

Türkiye için de bu kriz ve Avrupa Birliği ile varılan anlaşmanın uygulaması gündemin birinci sırasında yer alacak.

İstanbul ziyareti öncesi Merkel , "Sığınmacı sorunun çözümünde Türkiye kilit role sahip. Sığınmacı akınıyla başedebilmek için Türkiye en iyi şekilde desteklenmeli" demişti.

Merkel'in bu açıklamalarından sonra AB liderler zirvesinde sığınmacı kriziyle ilgili öneri paketi kabul edildi. Türkiye de bu pakete onay verdi.

Buna göre, mültecileri ağırlamaya devam edecek Türkiye'ye 3 milyar euro yardım yapılacak.

Türkiye, hem vizesiz Avrupa'ya giriş hakkının öne çekilmesini, hem de müzakerelerde fasıllar açılmasını talep etiyor. Bunlar da pakette kabul edildi ama takvim net değil.

Merkel'le görüşmelerde bu iki konuda uygulamanın nasıl olacağı ele alınacak. Avrupa Birliği Bakanı Beril Dedeoğlu, Avrupa Birliği'ne 6 faslın açılmasını önerdiklerini söyledi.

Türkiye, vize hakkının da 2017'de yürürlüğe girmesini değil, 2016'da başlamasını talep ediyor. Merkel ile yapılacak görüşmelerde yol haritası belirlenmeye çalışılacak.

Türkiye mülteci krizini bitirmek için Suriye içinde güvenli bölge kurulması, Ankara saldırılarından sonra terörle mücadele konusunda destek isteyecek.

Almanya Başbakanı Angela Merkel İstanbul'da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu ile görüşecek.

Almanya'daki eski savcılar Celal Kara ile Zekeriya Öz'ün iadesini de bizzat Erdoğan'ın gündeme getirmesi bekleniyor.

Sayfa Yükleniyor...