Merkel: Türkiye olmadan kazanamayız

AB-Türkiye sığınmacı anlaşmasına değinenAlmanya Başbakanı Angela Merkel, "Türkiye olmazsa insan kaçakçılarına karşı mücadeleyi kazanamayız." dedi.

NTV Haber 23.08.2016 - 06:56 | Son Güncelleme : 23.08.2016 - 06:57

Merkel: Türkiye olmadan kazanamayız

İtalya Başbakanı Matteo Renzi, Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, İtalya'da görüştü.

İngiltere'nin birlikten ayrılma kararı, güvenlik ve göçmen krizi ile ekonomik büyüme konularını ele almak için İtalya'da bir araya gelen liderler, İtalyan donanmasına ait uçak gemisi Garibaldi'de ortak basın toplantısı düzenledi.

Sığınmacı krizine değinen Merkel, Türkiye ile sığınmacılar üzerine yapılan iş birliğinin doğru bir şey olduğunu aksi takdirde insan kaçakçılarına karşı mücadeleyi kazanamayayacaklarını söyledi.

Alman Başbakan, Avrupa Birliği'nin güvenlik konularında büyük zorlukla karşı karşıya olduğunu belirtti.

Merkel, "İslamcı terör ve Suriye'deki iç savaş nedeniyle iç ve dış güvenlik konusunda daha fazla şey yapmamız gerektiğini görüyoruz." diye konuştu.

Basın toplantısının ardından liderler, Garibaldi uçak gemisinde akşam yemeği yedi.
Basın toplantısının ardından liderler, Garibaldi uçak gemisinde akşam yemeği yedi.

Merkel ve Hollande, mevcut uluslararası krizlerden ötürü Avrupa'nın, birliğin faydasına olacak şekilde "ortak savunma politikaları" için daha fazla çaba göstermesini istedi.

Fransız lider Hollande, Suriye’nin Halep kentinde yaşanan trajediye dikkat çekerek “Bir şey yapmazsak, Halep’teki dram, bir gün bütün uluslararası toplumun utancı olacak." dedi.

Hollande, İngiltere'nin AB'den ayrılması hakkında ise "Belirsizlik ortamının kaldırılması gerektiğinin" altını çizdi.

İtalya Başbakanı Renzi ise, Brexit'in AB'nin sonu olmadığını belirterek, "İngiliz vatandaşlarının kararlarına saygı duyuyoruz ama yeni bir sayfa açmak istiyoruz." dedi.

Sayfa Yükleniyor...